Sakarya Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-02-2020 13:18   Güncelleme : 06-02-2020 13:35

SAÜ'lü Doç. Dr. Hakan Tunahan corona virüs için konuştu

SAÜ'lü Doç. Dr. Hakan Tunahan corona virüs için konuştu

SAÜ Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Tunahan, son dönemde dünyaya korku salan corona virüsün dünya üzerindeki "Sosyo-Ekonomik" etkisini değerlendirdi. Tunahan şöyle konuştu:

"Çin'den mal alan ve satanlar, Çin'deki durgunluktan etkilendi. Başka ülkelere bakarsak, örneğin ABD bakanı, corona virüsün ABD için fırsat olduğunu ifade etti. Sosyal ilişkiler açısından bakacak olrusak bu sözü yadsımamak lazım. Dünya Çin'den uzaklaşabilir gibi görünüyor

"MERMER VE KROM İHRACATIMIZ AZALDI"

Virüs, Türkiye'de de tedirginlik yarattı. Ekonomimizi de etkiledi. Çin'den mal tedarik edenler zorluk çekiyor. Çin'den giren mallar azaldı. Türkiye'den satılan mermer ve krom ihracatımızda ise azalma var.

"TURİZM GELİRLERİMİZ AZALABİLİR"

Çin'e çok büyük ihracatımız yok ama, turizm konusunda tedirginiz. Çinli turistler sektörden geri çekilince bizi de olumsuz etkileyecek. Turizm gelirlerimiz azalabilir. Çin'deki mali piyasalarda keskin düşüşler var. Üretim azaldı. Firma ciroları düşecek gibi... Çin'de hisse senedi piyasaları çok düştü. Sokaktaki insan etkilendi. Hane halkının geliri düşecek. Corona virüs finansal ve ticari anlamda kırılmaya yol açtı"

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA