Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 02-03-2020 11:18   Güncelleme : 02-03-2020 11:31

SAÜ'lü Dekan, milyonlarca mültecinin geleceği için konuştu

SAÜ'lü Dekan, milyonlarca mültecinin geleceği için konuştu

Göç, sığınmacı ve mülteciler konusunda çalışmalar yapan, Göç Sosyolojisi kitabının yazarı Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Yusuf Adıgüzel, milyonlarca mültecinin geleceğini anlattı

Adıgüzel, “Katliam durmazsa 4 milyon İdliblinin en az yarısının Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Batı, bu saldırıları sadece izlemekle yetiniyor. Saldırılar durmazsa Avrupa ülkelerinin konforunun bozulacağının bilinmesi gerekiyordu. Türkiye’yi mülteci deposu gibi görmeleri kabul edilemez. Batı mültecileri kabul etmek zorunda. Gitmek isteyenlere kapılarını açan Türkiye değil, kabul etmeyen Batı eleştirilmeli" dedi.

İşte Sabah Gazetesinde yayınlanan röportajın ayrıntıları:

Rejim güçleri, İdlib'de aylardır süren sivil katliamına devam ediyor. Türkiye, 4 milyonu aşan nüfusu ile İdlib'deki bu insanlık dramına son vermek ve milyonlarca insanın sığınmacı durumuna düşmesini engellemek için bölgede varlığını devam ettiriyor. Mehmetçiğe yönelik rejimin son saldırıları bardağı taşıran son damla oldu. Türkiye, rejimin saldırılarına misliyle karşılık verirken, Avrupa kapılarını Suriyeli mültecilere açtı. Türkiye'nin bu hamlesi, İdlib konusunda bütün sorumluluğu Türkiye'nin omuzlarına yıkan Avrupa'da büyük panik yarattı. Peki, şimdi ne olacak? Göç, sığınmacı ve mülteciler konusunda çalışmalar yapan, Göç Sosyolojisi kitabının yazarı Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Yusuf Adıgüzel'e milyonlarca mültecinin geleceğini sorduk.

-Hocam İdlib Türkiye için neden önemli?

Burada, Türkiye'nin bütün ısrarlı diplomatik ve askeri gayretlerine rağmen dünyanın bir türlü görmek istemediği bir insanlık dramı yaşanıyor. 4 milyondan fazla insanın hayatı tehlike altında. 1,5 milyonu aşkın kişi Hatay'dan başlayarak sınır hattına yakın yerlerdeki kamplarda yaşam mücadelesi veriyor. Her gün onlarca çocuk açlıktan ve soğuktan hayatını kaybediyor.

4 MİLYON YENİ MÜLTECİ

-Bu konuda birçok mutabakat yapıldı. Bu duruma nasıl gelindi?

Suriye'de rejim muhalifi grupların tamamına yakını şu unda İdlib'e sıkışmış durumda. Hatırlanacağı gibi daha önce yoğun çatışmalar sonunda Dera ve Halep gibi büyük kentlerden çıkarılan muhalifler aileleri ile birlikte İdlib'e tahliye edilmişti. Esad zulmünden kaçan sivillerle birlikte, ılımlı ve radikal muhalif direnişçi gruplar da bu bölgede. Ülke içinde yerinden edilmiş 6 milyona yakın Suriyelinin yüzde 80'ini bu küçücük yere yığılmış durumda. Soçi mutabakatına rağmen, Rejim ve Rus saldırıları sonunda İdlib de artık güvenli bir yer olmaktan çıktı.

 

-Türkiye'nin İdlib'de amacı ne?

Türkiye, son günlerde askeri güç kullanarak oradaki 4 milyona yakın insanı korumaya çalışıyor. Dahası bu insanlar yerlerinden yurtlarından edilirse Türkiye'ye büyük bir mülteci göçü bekleniyor.

TÜRKİYE KORUMAZSA RUANDA GİBİ KATLİAM OLUR

-İdlib'de Ruanda ve Bosna gibi bir katliamın olacağından bahsediliyor. Rejim, kendi halkına bunu yapabilir mi?

Bu bölgedeki insanların tamamını Suriye rejimine muhalif kişiler. Türkiye'nin korumayı kaldırması durumunda milyonlarca kişinin kitle imha silahlarıyla katledilmesi işten bile değildir. Dünya 9 yıldır izlediği gibi emin olun, yüzbinlerce insanın orada katledilmesini izleyecektir. Suriye'de bugüne kadar ölenlerin sayısı 1 milyona yaklaştı belki de. Varil bombaları, misket bombaları, kimyasal silahlar dâhil, savaş suçu kapsamına giren onlarca katliam oldu ve dünya izlemekle yetindi. İran ve Rusya destekli Suriye rejimi, Sünni Müslümanları katletmekten çekinmeyecektir.

BATI KATLİAMI SADECE İZLİYOR

-İdlib'de bir katliamı önlemek için uluslararası kamuoyu ne yapabilir?

Öncelikle oradaki sivillerin Rus ve Rejim uçakları tarafından bombalanmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Bunun için Türkiye'nin uzun süredir dile getirdiği gibi İdlib'in acilen uçuşa yasak bölge ilan edilerek güvenli bölge haline getirilmesi lazım. Türkiye'nin Astana, Soçi ve Cenevre süreçleriyle yapmak istediği öncelikle sivillerin güvenliğini sağlamaktı. Dünya, Suriye'de bugüne kadar öldürülen yüzbinlerce insanı izlediği gibi, İdlib'de medya gelecek katliamları da izlememeli.

4 MİLYON KİŞİNİN YARISI TÜRKİYE'YE SIĞINACAK

-Rejim İdlib'i tamamen ele geçirirse Türkiye'ye ne kadar mültecinin gelmesi bekleniyor?

Birkaç gün gibi kısa bir sürede Hatay sınırları boyunca bekleyen yaklaşık 1,5 milyon kişi Türkiye'ye akın edecektir. İdlib'deki 4 milyona yakın insanın sadece yarısı bile gelse 2 milyondan fazla insan Türkiye'ye sığınacaktır.

BATI TÜRKİYE'Yİ MÜLTECİ DEPOSU GÖRÜYOR!

-Türkiye Avrupa'ya gitmek isteyen mültecilere engelleyici olmayacağını belirtti. Türkiye bu adımı neden attı?

4 milyonu Suriyeli olmak üzere, 5 milyonu aşkın uluslararası koruma ve geçici koruma altındaki kişiyi barındıran Türkiye'nin gitmek isteyenlere engel olmayacağını söylemesi ve binlerce kişinin Avrupa sınırlarına akın etmesi Avrupa'nın dikkatini çekmek için yeterli oldu. Avrupa daha önce, 2015'deki mülteci akını ile şok yaşamış ve Türkiye'nin kapısını çalarak Geri Kabul Anlaşmasını erkene çekmişti. Ancak bu anlaşma ile Türkiye'yi bir mülteci ve göçmen deposu gibi görmek isteyen AB, Türkiye'nin yükünü ve hassasiyetlerini hiçbir zaman paylaşmadı. Göçün önlenmesine yönelik adımların atılmasına yardımcı olmadı. Türkiye doğu kapısını açsın, batı kapısını sıkı sıkıya kapatsın istedi. Ancak küresel bir dünyada yaşıyoruz. Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Suriye, Filistin savaş, açlık ve sefalet içindeyken Avrupa ülkelerinin konforunun bozulmaması mümkün mü?

Kaynak: Sabah

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA