Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 28-12-2019 00:02   Güncelleme : 28-12-2019 00:12

SAÜ öğrencileri, tutuklu gazetecinin eşiyle röportaj yaptı

SAÜ öğrencileri, tutuklu gazetecinin eşiyle röportaj yaptı

Sakarya Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencileri, 11 Aralık’ta Ağrı Doğubeyazıt’ta gözaltına alınıp, 18 Aralık’ta tutuklanan gazeteci Aziz Oruç’un eşi Hülya Oruç ile konuştu. Tutuklamaya kadar giden süreçte yaşadıklarını anlatan Oruç “Çok korkunçtu, Aziz’i kaybettim sandım” diye konuştu. İşte ayrıntılar:

İRAN'DA MAHKEMEYE ÇIKARILDI

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde gazetecilik faaliyetini yürüten Aziz Oruç, Kasım ayında İran ve Ermenistan yollarından Avrupa’ya gitmek isterken Ermenistan sınırında pasaportunun sahte olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Ermenistan polisi tarafından tehdit ve şiddet gören Oruç, İran istihbaratına teslim edilerek İran’da mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme tarafından para ve sınır dışı cezasına çarptırıldı.

Türkiye sınırına atılarak ölüme terk edilen Oruç, ulaştığı HDP Doğubeyazıt ilçe eşbaşkanı Abdullah Ekelek ile beraber gözaltına alınıp 7 gün sonra tutuklandı.

“BİR SÜRÜ YALAN VE İFTİRA…”

Bu olayların yaşandığı günlerde neler hissettiğini anlatan Hülya Oruç “İlk başta Aziz’i kaybettim sandım, çok korkunçtu, dilim tutuldu. Ta ki televizyonda ‘terörist yakalandı’ yalan haberlerini görene kadar. Bir sürü yalan ve iftira atıldı, şok oldum” diyor ve ekliyor “Bu zor süreçte yanımda arkadaşlarım ve dostlarım vardı, başka kimse destek olmadı”

“BEN GAZETECİYİM”

İki gün önce eşini görmek için cezaevine gittiğini söyleyen Oruç, güçlü, başı dik bir adam gördüğünü söyleyerek şöyle devam ediyor “Ben gazeteciyim, gerekirse her gün sokaklarda bağır ama susma. Arkadaşlarımın desteğini biliyorum ama yine de eksik etmesinler”

Çok sıkıntılar çektiğini, bu çilelerin karşılığı olarak eşinin durumunu anlatabilmeyi umduğunu söyleyen Oruç “Herkes çok güçlü olduğumu söylüyor, klişe sözler asla değişmiyor. Arka planı kimse bilmiyor, neler çektim, neler çekiyorum. Ama bütün bunlara razıyım, yeter ki eşim gazeteci olduğunu anlatabilmeyi başarayım herkese, sonrası zaten güzel olacaktır. Yine söylüyorum, Aziz Oruç gazetecidir, babadır, aşktır”

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA