Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 24-06-2020 21:16   Güncelleme : 24-06-2020 21:33

Sapanca'daki o Laboratuvarda yırtıcı-avcı böcekler üretilecek

Sapanca'daki o Laboratuvarda yırtıcı-avcı böcekler üretilecek

Sapanca'da kurulan Orman Zararlılarıyla Biyolojik Mücadele Laboratuvarında ormanlara zarar veren Amerikan beyaz kelebeği ve kestane gal arısı zararlılarına karşı biyolojik mücadele kapsamında,  yırtıcı-avcı böcekler  üretilecek. Bu  laboratuvarda bir entomolog, bir biyolog ve bir de laborant görev yapacak.

Orman Zararlıları İle Mücadele Dairesi Başkanı Fatih Ülküdür ile birlikte, Karantina Şube Müdürü Özgür Toprak, Ankara Ünirversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Hilal Tunca, Sapanca'da bu yıl faaliyete geçen Orman Zararlıları İle Biyolojik Mücadele  Laboratuvarında incelemelerde bulunmak üzere Bölge Müdürlüğünü  ziyaret etti.

Daire Başkanına, Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat ve OZM Şube Müdürü Hüseyin Koz eşlik etti. OZM Şube Müdürlüğü bünyesinde yeni kurulan, Orman Zararlılarıyla Biyolojik Mücadele  Laboratuvarında, bir entomolog, bir biyolog ve bir de laborant görev yapacak.

YIRTICI-AVCI BÖCEKLER ÜRETİLECEK

Ormanlara zarar veren Amerikan beyaz kelebeği ve kestane gal arısı zararlarına karşı biyolojik mücadelede,  yırtıcı-avcı böceklerin  üretilmesi bu  laboratuvarda gerçekleşecek

2021 yılı programında üretimi planlanan, Amerikan beyaz kelebeğinin paraziti olan yumurta parazidoiti üretimi ve kestane gal arısı zararlarına karşı Torymus sinensis  üretim hazırlık aşamaları laboratuvarda  incelendi.

Orman Zararlıları İle Mücadele Dairesi Başkanı Fatih Ülküdür, bu pandemi döneminde kısa süre içinde, Sapanca'da faaliyete geçirilen, biyolojik laboratuvar için memnuniyetini dile getirdi ve laboratuvarda görevli personele başarılar diledi.

SALDIRI İÇİN GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Daire Başkanı Fatih Ülküdür, programların ikinci bölümünde, Akyazı ve Karasu İşletme Müdürlüklerini ziyaret etti.

Fatih Ülküdür, Toplu Koruma Ekiplerinin maruz kaldığı sözlü ve silahlı saldırıdan dolayı, geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY'in, İşletme Şefi ve Orman Muhafaza memurlarının görevlerine korkmadan devam etmeleri ve teşkilat olarak tüm ekiplerin yanında olduklarını söylediğini belirtti.

Orman Bölge Müdürü Ziya POLAT ise, Daire Başkanı Fatih Ülküdür’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, Bölge Müdürlüğüne verdikleri, destek  ve moralin çalışmalarına güç katacağını söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA