Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 09-11-2020 20:37   Güncelleme : 09-11-2020 20:41

Sapanca Gölü’nden 7 milyon metreküp su alındı

Sapanca Gölü’nden 7 milyon metreküp su alındı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Sapanca Gölünden alınan su miktarının 7 milyon metreküp olduğu belirtildi.
Kocaeli’ni içme suyu ihtiyacının yıllık yüzde 80’inini karşılayan Yuvacık Barajı, yaz aylarında artan su kullanım miktarı ve düşük yağışlar nedeniyle Eylül, Ekim ve Kasım aylarında en düşük olduğu seviyeye iniyor. Düşen su miktarı sonrası, Yuvacık Barajında seviye yüzde 24’e kadar düştü. Barajda su miktarı 12 milyon 220 bin metreküpe düştü.

23 EYLÜL’DEN BERİ SAPANCA’DAN SU ALINIYOR 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, sonbahar aylarında mevsim normallerinin altında devam eden yağışlar nedeniyle Yuvacık Barajındaki seviyenin inmesi üzerine B planı olarak kullanıldığı Sapanca Gölü’nden 23 Eylül tarihi itibariyle su alımına başlandı. Sapanca Gölü Terfi Merkezinden 3 pompa ile Başiskele Kullar İçme suyu Arıtma Tesisine şimdiye kadar, toplamda 7 milyon 113 bin 821 metreküp su alımı gerçekleştirildi. Yuvacık Barajından alınan su ile birlikte arıtılan içme suyu, şebekeye verilerek abonelerin içme ve kullanma suyu ihtiyaçları karşılandığı belirtildi.

TÜM TEDBİRLER ALINDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan açıklamada, Kocaeli’nde su sıkıntısı bulunmadığı ifade edildi. Açıklamada, “Hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte şehre verilen su tüketimi azalmıştır. Önümüzdeki dönemde mevsim normallerine bağlı olarak yağışlar beklenmektedir. Buna rağmen İSU Genel Müdürlüğü olarak yaşanabilecek her türlü susuzluk riskine karşı gerekli önlemler alınmıştır. Sapanca gölünün yanı sıra ihtiyaç halinde  C Planı olarak hazır halde bekletilen derin su kuyuları devreye alınacaktır. Ayrıca, Kandıra Namazgah Barajı’nda bugün itibariyle yüzde 60 oranında olmak üzere 13 milyon 640 bin m3 su bulunmaktadır. Namazgah  Barajı’ndan Kandıra ve çevresi ile İzmit, Körfez ve Derince ilçelerinin kırsal yerleşim alanlarının içme suyu ihtiyacı karşılanmaktadır” denildi.

TASARRUFA DİKKAT

Su tasarrufuna dikkat çekilen açıklamada, “Gözümüz gibi baktığımız ve kalitesini koruduğumuz içme suyumuzu, tasarruf kurallarına önem vererek gönül rahatlığı ile çeşmelerinizden içebilir ve her türlü ihtiyaçlarınızda kullanabilirsiniz” diye belirtildi. 

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA