TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 17-09-2021 01:13   Güncelleme : 17-09-2021 01:19

Şantaj iddiasıyla tutuklanan gazeteciler tahliye oldu

Şantaj iddiasıyla tutuklanan gazeteciler tahliye oldu

Şantaj iddiası ile tutuklu bulunan Güngör Arslan ve Ümit Rende tahliye edildi. 

NE OLMUŞTU?

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı KOM şube ekipleri yerel internet haber siteleri sahiplerinin şantaj ve nitelikli yağma yaptıkları iddiaları üzerine harekete geçti. Ekipler tarafından 11 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen operasyonla Faruk Bostan ile Güngör Arslan’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade veren şahıslardan Seda Kadı serbest bırakıldı. Emniyette işlemleri tamamlanan Güngör Arslan, Faruk Bostan, Ümit Rende ve Can Çiğit Cumhuriyet Başsavcılığı'nda alınan ifadeleri sonrası mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye çıkan şahıslardan Güngör Aslan ve Ümit Rende tutuklanırken Faruk Bostan ve Can Çiğit ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Duruşma 14 Aralık’a ertelendi.

“BİR TEHDİT, TALEP YOK”

Kocaeli 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün gerçekleştirilen duruşmada Güngör Arslan tahliye oldu. 188 gün sonra görülen duruşmada sanıklar, taraf avukatları ve KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Ziya Uludüz hazır bulundu. Güngör Arslan olay ile ilgili kimseyle görüşmediğini belirterek “Arkadaşımız TED Koleji ile irtibata geçmiş reklam talebinde bulunmuş. Yetkililer ajansı aramasını istemiş. Arkadaşımız ajansı aradığında ‘biz Güngör Arslan'ın gazetesine ilan vermeyiz’ demiş. Ajanstaki yetkili benim daha önce benim yanımda çalışan ve işten çıkardığım davalık olduğum kişi. Durum bu. Bir tehdit, bir talep yok. Kurumla ilgili şantaj suçlamasına konu olan ne bir haber ne de bir yazı yok.'' dedi. ,

KOMPLO KURULDU İDDİASI

Tutuksuz yargılanan reklamcılıkla uğraşan Seda Kadı ise, TED Koleji’ni reklam için aradığını, dönüş alamaması üzerine birkaç defa aradığını ve bunun üzerine görüştüğü kişi tarafından reklam ajansına yönlendirildiğini ifade etti. Güngör Arslan’ın avukatı Mehmet Gül komplo kurulduğunu belirtirken Güngör Arslan ve Ümit Rende’nin tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Duruşma 14 Aralık’a ertelendi.

Kaynak: kocaeligazetesi