Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 11-03-2020 13:45   Güncelleme : 11-03-2020 14:43

Sakaryalı Tarihçi, o soruya doğru yanıt verilmeyince çok kızdı

Sakaryalı Tarihçi, o soruya doğru yanıt verilmeyince çok kızdı

Sakaryalı Tarihçi-Yazar Mustafa Turan, öğrencilere "Çanakkale" ile ilgili sorulan soruya doğru cevabın verilmemesine çok kızdı.

"ÇANAKKALE deyince ilk aklınıza gelen şey nedir?" sorusuna "Çanakkale Zaferi" denilmemesine kızan ve öğrencilerin %55 inin Truva yanıtını vermesine sinirlenen Turan, "Yazıklar olsun Millet olarak bize" dedi. Destanlaşan Çanakkale kitabının yazarı Tarihçi Mustafa Turan "Çanakkale'den manayı, imanı çıkarırsanız "Çanakkale'yi izah edemezsiniz" dedi.

Turan şöyle konuştu:

"YAZIKLAR OLSUN MİLLET OLARAK BİZE!!!
Yazıklar olsun başta bendeniz olmak üzere bütün tarihçilerimize... Öğretmenlerimize,Din Görevlilerimize yazıklar olsun... Yazıklar olsun tüm anne babalara... Yazıklar olsun Milli Eğitim Bakanlığımıza... Devletimize de yazıklar olsun....
NİYE Mİ?
Talebelerimize istatistik yapılmış.
Soru şu:
ÇANAKKALE deyince ilk aklınıza gelen şey nedir?
% 55 öğrencimiz TRUVA diye cevaplamış...
Truva'nın Türk ve İslam kültürüyle zerre kadar alakası yok.
Çanakkale deyince, 253 bin şehidimiz aklıma geliyor. Çanakkale Zaferi aklıma geliyor. İman,bayrak,ezan,vatan aklıma geliyor diye cevap çıkmıyor çocuklarımızdan. Niye acaba?
Niye medeniyetimizin yaslandığı dinamikleri ve beslendiği kökleri nesillerimize kazandıramıyoruz? Çünkü Lozanda düşmanların öyle istedi. Senin Milli dediğin eğitimini, düşmanların planladı. 100 yıldır bu gerçeği göremeyen bu milete yazıklar olsun.
Dünyada alfabesini değiştiren ve ecdadıyla ilgisini kesen bizden başka 2. bir millet yoktur.İşte bunun için yazıklar olsun millet olarak bize ki, istiklalimizin ve istikbalimizin teminatı olan çocuklarımıza bir asırdır değerlerimizi öğretemedik. İ. Ortaylı Hoca: "Tavsiyemdir talebelere deliler gibi kitap okuyun ve kendinizi yetiştirin. Okullar size bir şey kazandırmayacak. Çunkü öyle kurgulandı" diyor. Bu kurguyu bozamayan millete yazıklar olsun.Bu ülkede Milli Eğitim Bakanlığı niye vardır ki? Tam 105 yıldır Çanakkale ruhunu bu milletin evlatlarına öğretememiş...
"Çanakkalenin ne olduğunu önce Türk milletinin öğrenmesi ve nesillerine öğretmesi şeref borcudur."
Maalesef bu şeref borcunu ödeyemedik millet olarak.Onun için yazıklar olsun bize. Japonlar kadar olamadık.Kilisenin yaptığını camimiz maalesef yapamadı. Ya da yaptırılmadı. Edep ve ahlâkı ıskalayarak verilen eğitim beyhudedir. Nesillerimiz niye acaba deizme ilgi duyuyor?Niye yanlış mecralara sürükleniyor? Sen gençliğine sahip çikmazsan,ruhunu milli ve dini değerlerinle doldurmaz,onlara Kur'an ve sünnet referanslı bir şahsiyet kazandırmazsan olacağı budur.
İşte biz bu şeref borcunu ödemek maksadıyla 16 Yıldır karınca kararınca bu işin mücadelesini verme çabası içindeyiz. Rabbim yardımcımız olsun. Gelin bir seferberlik ilan edelim ve hep birlikte millet olarak verelim bu mücadeleyi. Elimizden ne geliyorsa...
Bu fakir,bu yıl Mart ayında yine düştü yollara. Bu gün rotamızı Pamukova'ya çevirdik. Öğleden sonra Arifiye var. Yarın Sakarya merkezde 13.30 da Orhan Gazi kültür merkezinde Çanakkale diyeceğiz inş.
Sonra Antalya var sırada. Kepez, Döşemealti,Kumluca ve Kemer konferanslarımız birbirini takip edecek. Ardından Samsun var. Çarşamba,Canik,Bafra ve Ladikte konuşacağız nasip olursa. Oradan Çorum'a geçerek Çorum Merkez,Alaca ve Sungurlu da halka Çanakkalenin yüksek ruhunu anlatacağız. Onu takiben Amasya il merkezinde Çanakkale diyeceğiz. Oradan da Ordu'ya geçerek Fatsa ve Ünye ilçelerimizde "Bir Milletin Dirilişi ve Destanlaşan Çanakkale" konulu yüksek ruhu vermeye gayret edeceğiz inş..
Biz tarihçilere,tüm öğretmen ve din görevlilerimize,anne babalara bu hususta üzerimize çok iş düşüyor. Durmadan çalışalım ve çalışmadan durmayalım. Bu fasit daireden cıkacağız Allahın izniyle ben inanıyorum.Çocuklarımızın yarıdan fazlası Çanakkale denince Truva diyorsa ve bunu öğrenince irkilmediysek,sarsılmadıysak ve yüreğimiz cız etmediyse, bir vicdan testine girmek zorundayız. Bugün gelinen noktada cennet vatanımıza sahip çıkmak için, o Çanakkale ruhuna daha çok ihtiyacımız var. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Gideceğimiz yerlerdeki dostlarımızla da görüşüp kucaklaşmak dileğiyle,tüm şehitlerimize Allah'tan gani gani rahmet diliyor,sevgi ve saygılarımı sunuyorum..."

Öte yandan Yazar Mustafa Turan’ın sunumları ile “İstiklal Marşı ve Çanakkale” konferansı gerçekleşti. 

HABER HÜLYA SÜRÜCÜ

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA