Advert

Advert

Advert
SAKARYA SAĞLIK
Giriş Tarihi : 25-03-2021 11:06   Güncelleme : 25-03-2021 11:19

Sakaryalı CEO'dan dikkat çeken buluş!

Sakaryalı CEO'dan dikkat çeken buluş!

Sarmal’ın CSO’su, Sakaryalı İnanç Ortaç, BUBA Ventures ile imzaladıkları iş birliği ile ateş ölçer gibi Covid-19 testi yapılabileceğini açıkladı.

Son dönemde sağlık, dijital iletişim, sigorta ve tarım alanlarında yatırımlarına hız veren BUBA Ventures yeni yatırımı ile Covid-19’la mücadelede çığır açacak bir projeye imza attı.

ABD’de faaliyet gösteren ve son olarak BUBA Ventures ile büyük bir iş birliğine imza atan Sarmal’ın CSO’su İnanç Ortaç, pandeminin önüne geçebilmek için hastalığın semptomlarından bağımsız hemen hemen herkesi her gün test ederek, test sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşılması gerektiğine dikkat çekti.

Geliştirdikleri DeTaiL cihazının bunu başarmayı hedeflediğini belirten Ortaç, “Bizim amacımız eve kapanmak yerine gittiğimiz her yerde her an ateşimizi ölçer gibi test yapabilmek. Ama bu test şu an var olan bütün testlerden daha hassas, özgül, hızlı ve düşük maliyetli” ifadelerini kullandı.

Birçok girişime destek vererek geniş bir yatırımcı ağını bir araya getiren BUBA Ventures, sağlık alanında dev yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. En son ABD’de çalışmalarını sürdüren Sarmal ile büyük bir iş birliğine imza atan BUBA Ventures, Covid-19’la mücadelede çığır açamaya hazırlanıyor.

Kaliforniya’daki en önemli biotech ağlarından biri olan Biocom tarafından bioteknoloji sektörüne yön veren 40 yaş altı en etkili 10 isim arasında gösterilen Sarmal’ın CSO’su İnanç Ortaç, 2016’da kurduğu Innovasion Labs’in 2019’da ikiye ayrılmasıyla oluşan iki firmadan birisi olan ve DNA dizileme ve genetik alanındaki teknolojiyi geliştiren Sarmal’ın bu bölünmenin ardından aktif olarak yatırım almaya başladığının altını çizdi.

Bu çerçevede BUBA Ventures ile bir araya geldiklerini dile getiren İnanç Ortaç, BUBA Ventures tarafından gerçekleştirilen yatırım sayesinde bir yıldan kısa bir sürede pandemiyi kontrol altına almak için hayati bir öneme sahip bir projeyi prototip aşamasına getirdiklerini aktardı.

İnanç Ortaç, pandeminin ortaya çıkmasının ardından test yöntemlerindeki önemli bir boşluğu fark ettiklerini ve pandemiyi kontrol altına alabilecek çalışmayı geliştirmek üzerine yoğunlaştıklarını ifade etti.

Hedef, eve kapanmak yerine, ateş ölçer gibi test olmak

Sarmal’ın CSO’su İnanç Ortaç; günümüzde eldeki tüm yöntemlerin pandeminin çok gerisinde olduğunu ve bu yöntemlere tüm test metotları, tedavi ve aşı yöntemlerinin dahil olduğunu belirtti.

Ortaç, “Bizim pandeminin önüne geçebilmemiz için semptomlarından bağımsız neredeyse herkesi her gün test edip test sonuçlarına anında ulaşmamız lazım. Sarmal’da geliştirdiğimiz DeTaiL cihazı bunu başarmayı amaçlıyor. Bizim hedefimiz eve kapanmak yerine, gittiğimiz her yerde her an ateşimizi ölçer gibi test olabilmek. Ama bunu başarmak için testin güvenirliğinden ödün veremezsiniz. Bizim geliştirdiğimiz bu test şu an var olan bütün testlerden daha hassas, özgül, hızlı ve düşük maliyetli” şeklinde konuştu.

Pandemi çok şey öğretti

Covid-19’a yönelik yeni mutasyonların da ortaya çıktığına dikkat çeken İnanç Ortaç, bu mutasyonlara karşı aşı ve tedavilerin etkisinin dünyanın pek çok yerinde tartışıldığını ifade etti.

Virüsteki bu değişimin takibinin de oldukça önemli olduğunu kaydeden Ortaç, sözlerine şöyle tamamladı: “Bunun için de yine büyük ölçekte bir tarama gerekli. İşte bu noktada Sarmal’in diğer bir teknolojisi, “FLASH”, devreye giriyor. Virüsteki genetik değişimleri popülasyon ölçeğinde saptayarak, DeTaiL ve qPCR gibi tekniklerin arayacağı dizilerin tespit edilmesini sağlıyor.

Var olan teknolojiler buna cevap vermekten çok uzak. Bu bağlamda Sarmal şu anki pandeminin kontrolünün sağlanması ve bir daha böyle bir pandeminin gerçekleşmemesi için gerekli olan anahtar teknolojileri geliştiriyor. Eğer bu pandemi başlamadan elimizde DeTaiL ve FLASH teknolojileri hazır olsaydı, bu pandemi daha birkaç kişiye yayılmadan kontrol altına alınabilirdi.

Bu pandemi bize birçok şey öğretti. Bütün bunların tekrar yaşanmaması için ne olması gerektiğini artık daha iyi biliyoruz. Biz de bu vesile ile bu yöndeki aktivitemizi arttırdık ve artık yakın zamanda kullanıma ulaştırmak için uğraşıyoruz”.

hayatimsaglikcom

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA