TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 10-11-2019 19:26   Güncelleme : 10-11-2019 19:36

Sakarya'dan sonra İzmit'te de aynı vaka... 2 inek telef oldu

Sakarya'dan sonra İzmit'te de aynı vaka... 2 inek telef oldu

Sakarya'nın ardından İzmit’te 2 ineğin telef olması sonrası salgın hastalık iddiası gündem geldi.

İzmit Yenimahalle Buse Sokak üzerinde ikamet eden ve 20 yıldan bu yana hayvancılık ile uğraşan Seher Yöndem’in, geçtiğimiz hafta 5 yaşındaki ineği bulaşıcı hastalık nedeniyle öldü. Kısa süre sonra diğer ineği de rahatsızlanan yaşlı kadın, “6 yıl emek verdiğim, Sarıkız’ım da Pazartesi günü itlaf edilecek. Canımız yanıyor. İçimiz kan ağlıyor. Önlem alınsın. Başka hayvanlar ölmesin” dedi.

“KENDİMİZ GİDEREK AŞIYA ÇAĞIRDIK”

Hayvanlara mal gözü ile bakmadığını 20 yıldır büyük bir keyif ile hayvan yetiştiriciliği yaptığını ifade eden Seher Yöndem, “Tarım İl Müdürlüğü tarafından her yıl aşıya gelinirdi.  Hayvanlar aşılanırdı.  Ahırımız Tarım İl Müdürlüğü tarafından barkodlu ve kayıtlıdır. Ancak bu yıl aşıya gelen giden olmadı.  Biz defalarca telefon ettik.  Hatta gelen giden olmayınca kendimiz giderek aşıya çağırdık. Tüm çabalarımıza rağmen ne bize ne de bu bölgede bizim gibi hayvan yetiştiren komşularımıza, aşı için gelen giden olmadı.

“ŞİKAYETTE BULUNACAĞIMIZ SÖYLEDİĞİMİZDE GELDİLER”

Kısa bir süre önce, 5 yaşında olan ineğim rahatsızlandı. Tarım İl Müdürlüğünü ve belediyeyi aradık. Gelen giden olmadı.  Aramalarımız sıklaştırıp şikâyette bulunacağımız söylediğimizde ise 2 kişi geldi. Hayvanın bulaşıcı hastalığa kapıldığı ve itlaf edileceği söylendi. Ayrı bir yere koymamız istendi.   Sonrasında   geldiler hayvanımı uyutup bir kepçe ile alarak gömmeye götürdüler.  Sonrasında diğer ineğim hastalandı.  Şimdi onu diğerlerinden ayırdık. Onu da pazartesi günü itlaf edecekler.  4 tane daha hayvanım var. Onlarda bu hastalığın bulaşmasından korkuyorum’ dedi.

SİNEKLERDEN Mİ BULAŞIYOR?

Gelen görevliler ve çevreden duyduklarına göre, bölgede çiçek hastalığı verilen bu virüs nedeniyle başka hayvanlarında öldüğünü ileri süren Seher Yöndem, “Bu hastalığın sivri sinekler ile bulaştığını söylediler.  Bu yıl zaten sinekler herkesi bezdirdi.  Kış aylarına gelmiş olmamıza ve havaların soğumasına rağmen hala sivri sinekler var. Eve gelen yetkililer, biz aşıya bu yılda gelmiştik. Ama siz yoktunuz diye söyledi. Ancak bu gerçek dışıdır. Her yıl buraya gelenler evde olmasak bile telefon ederler eve çağırırlardı. Biz evdeydik bir yere gitmedik. Ancak aşıya gelen olmadı. Ayrıca   Belediyede de ihmal var.  Yaz ayında sinek olmasın diye   ahır içi ve çevresi ekipler tarafından ayda en az 1 kez ilaçlanırdı. Bu sene onlarda gelmedi.  Hayvanlarım ihmal kurbanı oldu.   Bugüne kadar hiç böyle bir şey yaşamadık” şeklinde konuştu.

SALGIN İDDİASI

Hayvanlara bulaşan ve deri üstü ve altında yaralar çıkmasına neden olan, çiçek adı verilen hastalığın aşılanma olmaması ve sivri sineklere karşı tedbir alınması sebebiyle İzmit ile Kartepe ilçelerinde görüldüğünü iddia eden Seher Yöndem, “Buraya gelen görevliler kendileri söyledi. Salgın varmış. Pek çok hayvan bu nedenle telef olmuş.   Ben bir an önce önlem alınmasını istiyoruz. Ben hayvanlarımı bir çocuk gibi severim.  Böyle ihmalkarlıklar yapılmasın” dedi.

Kocaeli Koz
 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA