Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 05-11-2019 20:06   Güncelleme : 05-11-2019 20:16

Sakarya'daki o fabrika bu kez Mersin Vekilinin gündeminde

Sakarya'daki o fabrika bu kez Mersin Vekilinin gündeminde

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin Yat Limanı’nın yapı izinlerinin artırılmasını TBMM Genel Kurulu’nda eleştirerek, "Sizin, devlet yönetmek gibi bir derdiniz yok. Sizin derdiniz, devletin malını yandaşa peşkeş çekmek" dedi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin Yat Limanı’nın yapı izinlerinin artırılmasını TBMM Genel Kurulu’nda eleştirdi. “Sakarya'daki Tank Palet Fabrikasını başka bir devletin ordusuna peşkeş çeken, Mersin Marina'yı yandaşa hayli hayli peşkeş çeker” diyen Gökçel, Marina’daki rant oyununu anlattı.

2010 yılında yüzde 5 yapı izniyle Mersin Yat Limanı AŞ’ye verilen Mersin Marina’nın yapı izinlerinin 2013 senesinde iki katına çıkarılmasında nasıl bir kamu yararı olduğunu soran CHP’li Gökçel, şirketin Marina’yı AVM’ye dönüştürdüğünü ve oluşan ranttan zenginleştiğini söyledi.

Mersin Yat Limanı’ndaki yüksek kiraların devletin değil, yandaşın cebine gitmesini eleştiren Gökçel, Mersinlilerin yıllardır beklediği kamu yatırımlarına dikkat çekti. Gökçel, “Buradan gelen ranttan devlet para kazandı da Havalimanı inşaatı bitti, Kazanlı-Seyhan Turizm Bölgesi faaliyete girdi,Pamukluk Barajı tamamlandı, Mersin-Antalya yolu açıldı,Çeşmeli Taşucu Otobanı bitirildi de bizim mi haberimiz yok!” dedi.

"DERDİNİZ DEVLETİN MALINI YANDAŞA PEŞKEŞ ÇEKMEK"

 

Tank Palet Fabrikasını başka bir devletin ordusuna peşkeş çekenlerin Mersin Marina’yı yandaşa hayli hayli peşkeş çekeceğini belirten Gökçel, AKP sıralarına dönerek “Sizin, devlet yönetmek gibi bir derdiniz yok.Sizin derdiniz, devletin malını yandaşa peşkeş çekmek” dedi. AKP sıralarından gelen tepkiler üzerine tansiyonun yükseldiği Genel Kurul’da Gökçel sözlerini “Bunu üstünüze alının, biz böyle bir hata yaptık, bunu nasıl düzeltiriz, onun açıklamasını yapın” diyerek sonlandırdı.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin Yat Limanı’ndaki rantın kamu gelirlerine bir etkisi olup olmadığını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle de sordu.

İşte o sorular:

- Kıyı dolgu alanındaki yapılaşma oranlarının artırılmasından sonra Mersin Yat Limanı AŞ lehine kiralanabilir alanlar ne kadar artış göstermiştir?

- Söz konusu alanların artışıyla şirketin kira gelirlerinde meydana gelen değişimin kamu gelirlerine herhangi bir katkısı var mıdır?

- 1/5000 ölçekli nazım imar planında E=0.05 olarak belirlenen yapılaşma oranının, 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notundaki bir değişiklik ile E=0.10 olarak belirlenmesi yürürlükteki mevzuata uygun mudur?

- Mersin Yat Limanı’ndaki yapılaşma oranları artırtılır ve Marina AVM’ye dönüştürülürken, bunun halk sağlığı ve şehir trafiği üzerindeki etkileri hesaplanmış mıdır?"

Kaynak Yeniçağ

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA