Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 24-12-2020 23:21   Güncelleme : 24-12-2020 23:27

Sakarya’daki Kürt işçilere saldırı soruşturmasında takipsizlik kararı

Sakarya’daki Kürt işçilere saldırı soruşturmasında takipsizlik kararı

Mardin'inden Sakarya'ya giden Demir ailesi çalıştıkları tarlanın sahipleri tarafından 4 Eylül’de saldırıya uğramıştı

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde Sakarya'ya giden Kürt işçilere yönelik 4 Eylül’de işveren ve köylülerin gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin başlatılan soruşturmada ‘Halkı kin ve düşmanlığa sevk etme suçu’ndan takipsizlik kararı verildi. Basnews'te yer alan habere göre Mardin Barosu’ndan avukat Leyla Kaya, Kemal Erdem, Nurullah Öner ve eski Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan takipsizlik kararına itiraz edecek.

Mardin'in Mazıdağı ilçesinden Sakarya'ya fındık toplamaya giden Demir ailesi çalıştıkları tarlanın sahipleri tarafından 4 Eylül’de saldırıya uğramıştı. Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı Ortaköy Mahallesi’nde yaşanan saldırıya ilişkin görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Yaşları 25 ile 14 yaş arasında değişen ve çoğu akraba olan işçilere çavuşluk yapan Kasım Demir, olayın yaşandığı tarihte BBC Türkiyeye yaptığı açıklamada, tarla sahibinin oğlunun önce kendisine saldırdığını, araya girip engel olmak isteyen yeğenlerinin de bu esnada darp edildiklerini söyledi.

Mardin Barosu’ndan avukatlarla birlikte bugün Kocaali Savcılığı ile görüşen eski Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada saldırının ayrımcılık olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Olay ortaya çıkar çıkmaz savcılık dosyayı açmış. Dosya açılmış olmasına rağmen başta valilik olmak üzere idari kurumlar bunu inkar etti. Gereği hızlı bir biçimde yapılmadı. Saldırı sırasında Kürt işçilere ‘Burası Mardin’e benzemez, Burası Sakarya’ denmiş. Bunun tek bir adı var ayrımcılık. Orada Düzceli, Ordulu, Trabzonlu bir işçi olsaydı ‘burası Trabzon’a benzemez’ diyemezlerdi. Mardinli bir Kürt işçi olunca bunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliyorlar. Bu açık ve net bir şekilde ayrımcılıktır ancak bu ayrımcılığa rağmen takipsizlik kararı verildi. Biz bu karara itiraz edeceğiz"

T24

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA