Advert

Advert

Advert
Sakarya Kültür-Sanat
Giriş Tarihi : 15-04-2021 22:10   Güncelleme : 15-04-2021 22:27

SAKARYA VE İNTİHAR GERÇEĞİ

SAKARYA VE İNTİHAR GERÇEĞİ

“İntihar” kelimesi ne kadar ürpertici, ne kadar soğuk bir kelime olsa da bir o kadar gerçektir. Birazdan araştırdığım rakamlar doğrultusunda toplumun bu sorununun gittikçe büyüyen ve acil önlemler alınması gereken bir sorunu olduğu gerçeğini gözler önüne sermeye çalışacağım. Çevremizde olmadıkça görmemezlikten gelmeye devam ettiğimiz bu toplumsal sorunun aslında ne kadar tehlikeli olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Kabul etmedikçe sorunun çözümü yönünde bir adım atmak mümkün olmayacaktır. Bir sorunun çözümünün ilk adımı o sorunun varlığını kabul etmekten geçer.

Bir insan neden intihar eder sorusunu düşünelim; geleceğini, hayallerini, ailesini geride bırakıp bu yola girmek ve bu sancılı yolu, canını yok ederek sonlandırmak aslında görünenden çok daha zor. Zor olmasına rağmen neden bu yol seçilir. İlk aşamada "psikolojik bir sorun" gerçeği var. Düşünme dünyasının sonsuz bir çıkmaza girmesiyle bu yol beliriyor. Çarelerin ve umutların tükendiği varsayımıyla kırmızı alarm veriliyor kişinin beyninde. Geriye kalan intihar şekli ve uygun yer/zaman arayışı. Tüm şartlar yerine geldiğinde maalesef acı son gerçekleşiyor. Bu bir süreçtir ve kişi bu süreçte intihar ile ilgili çevresine çok net işaretler verir. Bu işaretleri fark etmek ve yardım elini uzatabilmek mümkün aslında ama çoğu zaman çevrenin aklına böyle bir ihtimal gelmediği için iş işten geçmiş oluyor.

Sakarya özelinde intihar rakamları TÜİK rakamlarına göre 2016 yılında toplam 21 kişi ama 2021 yılına gelindiğinde ilk üç ayda 18 kişi. Yani 2016 yılına göre Sakarya’da intihar rakamları %350 artış göstermiş durumda. Yerel basına yansıyan intiharların neredeyse %80’i ekonomik sebeplere ve gelecek kaygısına dayanıyor. Başta gelen işsizlik, geçim sıkıntıları, sisteme olan güvensizlik, ailenin isteklerine cevap verememe, eğitim sorunları ile baş edememe ve kişisel geleceğinden kaygı duyma intihar sebebi olarak sayılabilir. Depresyon ve diğer psikolojik sorunların tavan yaptığı şehrimizde gerekli önlemler alınmazsa rakamlar çok daha ürkütücü noktalara doğru emin adımlarla ilerliyor.

Bir ilde intihar girişimlerinin çok yüksek olmasının sebebi, yaşanılan şehirdeki ekonomik, eğitim, sağlık ve kültürel sorunlardır. Koşullardaki olumsuzluklar intihar sayıları ile doğru orantılıdır. Hiçbir sorumluluk sahibi yönetici kendini bu tablonun dışında tutamaz. Hepimiz sorumluyuz.

İntihar eğilimi olan kişileri aile destekleri ile belirlemek çok zor değil. Toplum bilinci oluşturabilmek adına valilik, kaymakamlık ve belediyelerin yeterli imkanları mevcut. Tek yapmamız gereken bu sorunu kabul edip çözüm adına harekete geçebilmek. Kişileri intihara sürükleyen sorunların çözümünün büyük bölümü merkezi yönetimin alanı olsa da, yerelde buna destek vermek ve psikolojik destek sağlamak pekala mümkün.

İntihar rakamları bir günde bu seviyelere gelmediği gibi bir günde de kabul edilebilir seviyelere düşmez. Gerekli çalışmalar yapılmadığı sürece rakamlar daha da artarak devam edecektir.

Lütfen bu konuya daha fazla duyarsız kalmayalım, canına kıyan her kişi arkasında acı dolu aile ve kurtarılabilir bir hayat bırakıyor..

ONUR TOKUR

NELER SÖYLENDİ?
@
Öznur Coşkun 4 hafta önce
sürekli haberlerde intihar haberleri var, sizde ne güzel yazmışsınız ama neden önlem alamıyorlar
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA