Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 24-04-2020 10:43   Güncelleme : 24-04-2020 10:55

Sakarya İl Müftülüğüne Hasan Başiş atandı

Sakarya İl Müftülüğüne Hasan Başiş atandı

Diyanet İşleri Başkanlığınca 3 ilin müftüsü görevden alındı, 6 İl Müftülüğüne atama yapıldı. Buna göre Sakarya İl Müftülüğüne Hasan Başiş atandı.

Hasan Başiş kimdir? 29.03.1958 tarihinde Sakarya'da doğdu. İlkokulu 1969 yılında Adapazarı'nda, İmam-Hatip Lisesini Sakarya’da bitirdi.1980 yılında İstanbul Üniversitesi Atatürk Eğitim Enstitüsünden,11.11.1985 tarihinde de Medine İslam Üniversitesinden mezun oldu.

1986 yılında Bursa-İznik İlçe Müftülüğünde Kur'an Kursu Öğreticisi olarak göreve başladı. 30.01.1991 tarihinde Kastamonu-Araç ilçe müftülüğüne atandı.16.09.1999 - 16.01.2001 tarihleri arasında Sakarya Karasu ilçe müftülüğü,16.01.2001 - 22.03.2004 tarihleri arasında Sakarya Müftü Yardımcılığı,22.03.2004 - 02.02.2009 tarihleri arasında Karabük ili Safranbolu ilçe müftülüğü görevlerinde bulundu.

02.02.2009 tarihinde Kars İl Müftülüğüne atandı.02.09.2009 tarihinde de Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek kurulu uzmanlığına atandı. Bu görevi yürütürken Suudi Arabistan'da Medine Hac ve Umre temsilcisi olarak görevlendirildi.

22.01.2011 tarihinde Hac ve Umre İşleri Genel Müdürlüğü Umre Hizmetleri Dairesi Başkanlığına atandı.18.11.2011 tarihinde Muğla İl Müftülüğüne Müftü olarak atandı.

07. 04. 2014 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlık Müşavirliğine atandı. Evli ve üç çocuk sahibi olan Hasan BAŞİŞ iyi derecede Arapça biliyor.

İşte ayrıntılar:

Diyanet İşleri Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bazı kurumlara ilişkin atama kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre, Diyanet İşleri Başkanlığınca, 3 ilin müftüsü görevden alındı, 6 İl Müftülüğüne atama yapıldı.

Amasya İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ve Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk görevden alınırken, Amasya İl Müftülüğüne Durmuş Ayvaz, Çanakkale İl Müftülüğüne Afyonkarahisar İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, Afyonkarahisar İl Müftülüğüne Sinan Kazancı, Manisa İl Müftülüğüne Mustafa Soykök, Sakarya İl Müftülüğüne Hasan Başiş ve Siirt İl Müftülüğüne Vehap Kapıcıoğlu getirildi.

Türk Tarih Kurumu Başkanlığına atama yapıldı

Adalet ile Gençlik ve Spor Bakanlıklarında açıkta bulunan başmüfettişliklere de atama yapıldı.

Bu kapsamda, Adalet başmüfettişliklerine Muhammet Murat Ülkü ile Adalet Müfettişi Faruk Çelik, Gençlik ve Spor Bakanlığı başmüfettişliklerine de müfettişler Abdullah Erdoğan, Elif Şeyda Ergen, Eren Sümengen, Murat Özdoğan ve Tuğrul Kolat getirildi.

Türk Tarih Kurumu Başkanlığına Prof. Dr. Ahmet Yaramış atanırken, Milli Eğitim Bakanlığı Artvin İl Müdürlüğüne Fahri Acar, Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğüne ise Mustafa Özen atandı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığına atama yapıldı

Öte yandan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü 1. Hukuk Müşaviri Tülay Arslan'ın yerine Alper Baran, Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürlüğünde açıkta bulunan yönetim kurulu üyeliğine de Etem Çeker getirildi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığına Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Vakıflar Genel Müdürlüğünce de Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğüne Ali Erkan Öztürk atandı.

Ayrıca Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet İlker Haktankaçmaz görevden alınarak, yerine Yunus Sezer'in ataması yapıldı.  

Kaynak TRT Haber

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA