Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 02-09-2021 23:53   Güncelleme : 02-09-2021 23:58

Sadettin Tantan: Türkiye bu projeyi iyi görüp hazırlıklı olmalı

Sadettin Tantan: Türkiye bu projeyi iyi görüp hazırlıklı olmalı

İktidarın her alanda olduğu gibi dış politikada da her şeyden rant elde etme yanlışlığı içinde olduğuna dikkat çeken Yurt Partisi'nin Sakarya-Sapancalı Genel Başkanı Sadettin Tantan, "Dış politikada öncelik rant değil işbirliği olmalı" dedi. 

Afganistan'daki son gelişmeler ardından bölgesel ilişkilerin daha da önem kazandığını söyleyen Tantan şöyle konuştu:

"İktidar sahipleri her şeyi rant olarak görmemeli. Bu anlayış yüzünden iktidar, bölge ülkeleriyle birliktelik oluşturamıyor. Genel olarak bakıldığında bölge Türkiye için çok önemli. Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan gibi ülkeler Türkiye'nin ilgi alanları. Türkiye açısından önemli bir coğrafya bölge. Fergana vadisi bölgenin güvenliği açısından önemli bir yer. Türkiye bu coğrafyanın kendisi açısından önemini bilerek bölgedeki Türk kimliğine sahip çıkmalı. Afganistan'daki, Türk cumhuriyetlerinde ve bölgedeki tüm Türk varlığına sahip çıkmalı. Bunun için de Türkiye, Hazar havzasından itibaren, İran, Pakistan, Suriye, Irak bölgesindeki Türk kimliğine sahip çıkmalı. Türkiye politikasını öncelikle buna göre belirlemeli. Yani Türkiye, Türk kimliğine sahip çıkarak kendi güvenlik kuşağını oluşturmalı"

AB, ABD, İngiltere ve İsrail'in bölgede kendi çıkarları doğrultusunda kaos isteyip terör örgütlerine sahip çıktıklarını hatırlatan Tantan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin askerlerini çekmesi bölgede siyasi etkisinin ortadan kalktığı anlamına gelmez. Ancak Türkiye'ye güven duyulmalı bu çok önemli. Bu coğrafyada bulunan ülkelerde yaşayanlar aslında Türkiye'yi barınacak bir yer olarak görüyor. Küresel güçler ise Türkiye'yi kimliksiz kılmak amacıyla göçleri Türkiye'ye yönlendiriyorlar. Yeni dünya düzeninde temel prensip ülkeleri kimliksizleştirerek ortadan kaldırmak. Yeni dünya düzeninde kurulacak yeni devletlerin temelleri böyle atılmak isteniyor. Küresel güçler, ülkeleri sömürmek için kimliksizleştirip yönetmek istiyor. Türkiye bu projeyi de iyi görüp hazırlıklı olmalı"

Yeniçağ

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA