SİYASET
Giriş Tarihi : 05-02-2021 16:03   Güncelleme : 05-02-2021 16:11

Özdemir: Gıda fiyatlarından sorumlu tek merci hükümet ve İktidar

Özdemir: Gıda fiyatlarından sorumlu tek merci hükümet ve İktidar

İYİ Parti Ferizli ilçe başkanı Akın Özdemir, "Gıda fiyatlarından sorumlu tek merci hükümet ve İktidardaki yetkililerdir" dedi. Özdemir, zor durumdaki esnafın PTT ile rekabete sokulmak istenmesine de tepki gösterdi. İYİ Partili Akın Özdemir şu açıklamayı yaptı:

"SORUMLU TEK MERCİ ONLAR"

Gıda fiyatlarından sorumlu tek merci hükümet ve devleti yöneten iktidarın başındaki yetkililerdir. Türkiye de yaşadığımız en büyük sorun, sorunları tam manasıyla teşhis edememek , zamanında hayata geçiremediğimiz tedbirleri daha büyük sorunlar haline geldikten sonra çözmeye çalışmaktır.

Çiftçimizin besicimizin ve üreticimizin toprak ,makinalaşma, üretim ve sonlandırma aşamasında reel mamada bir sorun yaşamadığını biliyoruz. Sorun, ne toprak işleme de, ne makineleşme de , nede toplama aşamasındadır. Üreticimiz, sanayicimiz Avrupa ülkelerinde verilen tarımsal desteği göremedikleri ve teşvik edilmedikleri için sıkıntılar çekmektedir. Çiftçimiz ve üreticimiz talep ettiği fakat bir türlü beklentisini elde edemediği yada kısmen elde ettiği destek yüzünden sorunlar yaşamakta , zor şartlara rağmen ürettiği mahsülü tarladan çıkartmakta, aracı firmalara ucuza verdikten sonra saf dışı bırakılmaktadır. Aracılar ürünleri türlü bahanelerle ve mevsimsel etkileri sebep göstererek, depolama yaparak faiş fiyatların oluşmasına sebebiyet vermektedirler.

"REKABETE SOKAMAZSINIZ"

Devlet hükümet olarak çiftçimize, üreticimize ve tüketicimize tam destek olmalı rahat nefes alabilmesi için her türlü baskıyı ortadan kaldırmalıdır. Asıl konumuza gelecek olursak, Son günlerde karşı karşıya kaldığımız, Türkiye de asıl işi posta dağıtımı sembolik olarak da olsa telgraf çekimi ve yakın tarihimizde kargo hizmeti de vermeye başlayan PTT yeni çağa ayak uydurarak çok ilginçtir ki sanal market sektörüne de girmiş bulunmaktadır. Bununla da kalmayıp ülkemizde tırmanışı bir türlü engellenemeyen ürün fiyat artışlarının önüne geçmek için vatandaşımızın mutfaklarında tükettiği Yağ, şeker, kuru bakliyat, tuz, salça gibi daha bir çok ürünün satışına başlamıştır. Hedeflenen ise sözüm ona market ve küçük esnafın faiş fiyata sattığı ürünlerin önüne geçmek vatandaşı daha ucuz ürünle buluşturmaktır. Zaten zor durumda olan esnafımızı birde PTT marketle rekabete sokamazsınız. Yanlış güdülen politikalar yüzünden bir darbede siz vuramazsınız. PTT gibi bir devlet kurumunu sanal market açarak ticaret yapamaz, asıl işi posta ve kargo dağıtımı hizmeti vermektir.

"FİYATLARIN YORUMUNU SİZE BIRAKIYORUZ"

Gıda fiyatlarını PTT de market reyonu açarak, ithalat yaparak düşüremezsiniz, üretim yaparak, kooperatifleri destekleyerek, aracıları ortadan kaldırarak ve en önemliside gerçekten denetim mekanizmasını çok iyi kullanarak düşürebilirsiniz. Sıvı yağdan yola çıkarak vatandaşın alım gücünü artırmak için PTT nin açmış olduğu sanal markete çok araştırma yapmadan şöyle bir göz atıp karşılaştırma yaptık. Aynı malların PTT market ve diğeri sanal marketlerden alınmış fiyatlarını sizlerin yorumuna bırakıyoruz."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA