Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 21-05-2020 13:13   Güncelleme : 21-05-2020 13:26

Orman Bölge Müdüründen, Akyazı ve Sapanca'da inceleme

Orman Bölge Müdüründen, Akyazı ve Sapanca'da inceleme

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Akyazı ve Sapanca ormanlarında inceleme yaptı. Polat 17.05.2020 tarihinde Adapazarı İşletme Müdürlüğü Sapanca İşletme Şefliğindeki doğal gençleştirme sahalarında incelemelerde bulundu. 

 Bölge Müdürüne, Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürü Ziya Karagüzel, Adapazarı İşletme Müdürü Özlem Cevarhirci, Sapanca Şefi Zülküf Kahraman eşlik etti.

Hedef Sürdürülebilir Ormancılık

     Bölge Müdürü Ziya Polat Sapanca İşletme Şefliğinde 2016 yılında doğal yolla gençleştirilen 93,95,97,125,127,128 nolu bölmelerindeki başaralı kayın gençlik sahalarını gezdi. 101.1ha.’lık sahada, bol tohum yılında tohumlama kesimiyle büyük emekle elde edilen kayın gençliğinde yakalanmış başarının, silvikültür planları dahilinde, ışık kesimlerinin zamanında yapılmasını talimatladı.  

"ORMANLARIMIZI KORUMAK, SÜRDÜRÜLEBİLİR ORMAN YÖNETİMİ İLE OLUR"

Polat, ’’Ormanlarımızı korumak, geliştirmek ve gelecek nesillerin sosyal, ekonomik ve ekolojik ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde aktarılması, sürdürerebilir orman yönetimi ile sağlanmaktadır.’’ dedi.

     2016-2017 yıllarında reahabilitasyon projesi ile bir kapalı kayın ormanlarında tesis edilen, 94-96-172 nolu bölmelerdeki kayın gençliklerini de inceleyen Bölge Müdürü, yaklaşık 30.2ha.’lık alandaki genç kayın fidanların gelişimlerinin sağlıklı olduğunu, fidanların biyolojik bağımsızlığını kazanana kadar rehabilitasyon uygulama projelerinin her yıl titizlikle takip edilmesini gerektiğini vurguladı.

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat 16.05.2020 tarihinde de Akyazı Orman İşletme Müdürlüğünde arazi çalışmalarını kontrol etti.
           Bölge Müdürüne, Orman Bölge Müdürlüğümüz Orman Yüksek Mühendisi Vedat Dilaver, Akyazı İşletme Müdürü Erkan Kılıç, Keremali İşletme Şefi Can Keskin ve Kadastro Mülkiyet Şefi Ufuk Akın eşlik etti.
    Akyazı Orman İşletme Şefliği -2- nolu bölmede, 3 ha.’lık sahada dikimi devam eden Sekoya Sempervirens fidanlarını gezdi. Dikim tekniğine uygun olarak dikilen fidanların başarılı dikiminden dolayı, dikimden sorumlu orman muhafaza memuruna teşekkür etti.
Kültür Bakımı Çalışmalarının Önemi
            Bölge Müdürü Polat, havaların birden ısınması ve ot yoğunluğunun artması nedeniyle kültür bakımına başlanan, 13 nolu endüstriyel plantasyon bölmesinde yaklaşık 32.1 ha sahada yapılan kültür bakım çalışmalarını incelendi, dikilen fidanların sağlıklı büyüyüp gelişmesinde, zamanında yapılan  ot alma ve çapalamanın önemine vurgu yaptı. Polat, önceki yıllarda, dişbudak ve kavak türleri dikimi yapılan endüstriyel plantasyon sahalarının arasında oluşan yoğun otlanmaya karşı,  ağır discaro ile otların temizlenmesi talimatı verdi.
Acella Yaylasında Bulunan Yangın Gölet’inde İnceleme
            Taşburun İşletme Şefliğine bağlı ormanları ve Acella yaylasında bulunan yangın göletini de  gezen Bölge Müdürü Polat, yangın sezonunun başladığı bu sıcak yaz aylarında yangın göletinde, su seviyesinin sürekli yüksek ve temiz olmasına dikkat edilmesi hususlarında uyarılarda bulundu. Polat, özellikle katlı meşçereler için gerekçe raporları hazırlanarak silvikültür tekniklerine göre gerekli bakım çalışmaların yapılmasını talimatladı.
Bölge Müdürü Polat son olarak, Akyazı Orman İşletme Müdürlüğünde yapılan başarılı çalışmalar için Akyazı Orman İşletme Müdürlüğüne teşekkür ederek, başarılar diledi.
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA