TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 18-10-2021 09:59   Güncelleme : 18-10-2021 10:03

Ön Yazı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ön Yazı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş başvurunuzu inceleyecek kişinin başvurunuza maksimum 30 saniye ayırdığını bilseniz onlara neler söylemek isterdiniz? Ön yazı, günümüzde binlerce iş başvurusunun arasında doğru adayı bulmak için başvuruları değerlendirmek için 30 saniye ayıran insan kaynakları uzmanlarının oldukça değer verdikleri bir başvuru yöntemidir. Özgeçmişinize ön yazı ekleyerek başvurunuzu daha dikkat çekici ve özenli hale getirebilir; işvereninizin ilgisini çekebilirsiniz. Özgeçmişinize nasıl ön yazı ekleyeceğiniz konusunda emin olamıyorsanız; https://www.sisli.edu.tr/ozgecmis-ve-on-yazi-hazirlama/ adresinden ön yazınızda bahsetmeniz gereken konularla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ön Yazı Nasıl Olmalı?

Ön yazı oluşturmak isteyen pek çok kişi ön yazının CV’den farkını ve ön yazıyı nasıl kaleme almaları gerektiğini bilmemektedir. Ön yazıyı kısaca özetlememiz gerekirse, ön yazı kariyer hayatınızın özetini işverene sunan bir perspektiftir. Bu nedenle ön yazınızın işvereninize kariyeriniz, iş beklentileriniz hakkında bilgi veren özet bir bilgi alanıdır. Bu ön yazının CV’nizi destekleyerek güçlendirmesi ve diğer adayları gölgede bırakmanızı sağlayacak niteliklere sahip olması çok önemlidir.

Akılda Kalıcı İfadeler Yer Almalı

Ön yazınızda işvereninizin ya da başvurunuzu inceleyecek insan kaynakları uzmanının aklında kalacak ifadelerin yer alması çok önemlidir. Bu kapsamda, özgeçmişinizde özellikle sayılara yer vermeniz akılda kalıcılığı arttıracaktır. Aynı zamanda özgeçmişinizde sayısal değerlere yer vermek özgeçmişinizin işvereniniz üzerinde olumlu etki oluşturmasını sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar sayısal değerlerin yer aldığı bilgilerin inandırıcılık etkisinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Sayısal değerlere örnek vermek için önceki işyerinizdeki başarılarınızla ilgili değerlere yer verebilirsiniz. Örneğin, kasiyer olarak çalıştıysanız ortalama kaç ürün girdi – çıktısı yaptığınızla ilgili bir bilgiye yer verebilirsiniz.

Özgeçmişinizin Kopyası Olmamalı

Ön yazı denildiğinde sanki CV’nin bir kopyası gibi olması gerektiğini düşünen kişi sayısı oldukça fazladır. Bu yaklaşımın doğru olmadığını bilmenizde fayda vardır. Bu nedenle özgeçmişinizde yer alan iş deneyimleri, eğitim bilgileri gibi detaylara ön yazınızda yer vermenizin hiçbir önemi yoktur. Zaten bu bilgiler özgeçmişte yer aldığından bunları ön yazıda tekrarlamak ön yazı alanınızı israf etmenize yol açacaktır. Bu bilgiler yerine, ön yazınızda başvurduğunuz iş pozisyonuna neden uygun bir aday olduğunuzu işvereninize açıklayabilirsiniz. İşe kabul edildiğinizde, firmaya / kuruma kazandıracaklarınızı da yazınıza eklemeniz mülakata davet edilme şansınızı ciddi anlamda arttıracaktır. Şirkete kazandırabileceğiniz değerlerle ilgili ifadeler bulmak için başvurduğunuz firma ve pozisyonu detaylıca araştırmanızı öneririz.

Örnek Ön Yazıları İnceleyin

Ön yazı yazmak tahmin edildiğinden daha meşakkatli ve ciddiye alınması gereken bir başvuru yöntemidir. Bu nedenle direkt ön yazı hazırlamak yerine örnek ön yazı metinlerini incelemeniz kuracağınız cümle ve ifadeleri biçimlendirme konusunda size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sizinle benzer sektörde olan kişilerin ön yazı metinleri de doğrudan ön yazı hazırlamanızda size yol gösterecektir. Ön yazı örneklerine ulaşmak ve ön yazı oluşturma konusunda bilgi almak için http://karmer.uludag.edu.tr/Sayfa/DetayGoster/1045adresini ziyaret edebilirsiniz.

Otomatik Bir Ön Yazı Gibi Görünmemeli

Ön yazı hazırlarken en çok yapılan hatalardan bir diğeri de otomatik bir yazıymış gibi görünen içerikler oluşturmaktır. Özellikle ön yazı örneklerindeki kalıpların olduğu gibi kopyalanıp yapıştırılması ve klasik cümlelerin kullanılmadığı ön yazıyı standart bir forma dönüştürmektedir. Ön yazınızın ilgi çekici olması ve merak uyandırması başarılı bir başvurunun kilit anahtarıdır. Bu nedenle ön yazınızı kendi cümlelerinizle yazmanız çok önemlidir. Örnek ön yazılardan ilham alarak; ancak oradaki cümleleri kendiniz düzenleyerek bir ön yazı hazırlamalısınız. Aynı zamanda her iş pozisyonu ve firma için de ayrı ön yazılar hazırlamanız çok önemlidir. Her firmanın çalışanlarında aradıkları kriterler birbirlerinden farklı olduğundan bu aranan kriterleri karşılar nitelikte yazılar hazırlamalısınız.

Özgeçmişte Yer Almayan Konulara Değinilmeli

Özgeçmişinizde problem çözme yetenekleriniz, insan ilişkilerindeki tutumunuz gibi yeteneklerinize eğer özgeçmişinizde yer vermediyseniz ön yazınızda ter verebilirsiniz. Ön yazınızda kritik ve dikkat çekici yeteneklerinize yer vererek işvereninizin ilgisini çekebilirsiniz. Burada önem vermeniz gereken şey iş başvurunuzla ilişkili, işvereninizin dikkatini çekecek mahiyette yetenek ve bilgilere yer vermenizdir. Yeteneklerinizin yanı sıra hobileriniz, iş becerileriniz ve başarılarınızla ilgili cümlelere de yer verebilirsiniz.

Doğru ve Güçlü Bir Anlatıma Sahip Olmalı

İçeriğinizi oluştururken anlamının güçlü olduğu kadar aynı zamanda anlatımı da güçlü olmalıdır. Bu nedenle ön yazınızı hazırlarken dil bilgisi kurallarına özen göstermelisiniz. Aynı zamanda yazınızda yazım yanlışının olmamasını sağlamalısınız. İşvereniniz ön yazınızı incelerken yazım yanlışlarından arınmış, dil bilgisi kurallarına riayet edilmiş bir metin görmek ister. Bu aslında başvurunuza ne kadar özendiğinizin ve işe ne kadar önem verdiğinizin bir kanıtıdır. Bu nedenle ön yazınızı hazırlarken hem anlatımı hem de anlamı güçlü bir metin hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Kariyer Boşluklarını Açıklamalısınız

Kariyer çizginizde birkaç aylık ya da yıllık boşluklar olabilir. Bu boşluklar oldukça normal olsa da, işvereniniz bu boşluklarda neler yaptığınızı ya da bu boşlukların oluşma nedenlerini merak edebilir. Bu nedenle, kariyerinizde meydana gelen bu boşlukları açıklamaya özen göstermelisiniz. Bu dönemde katıldığınız kurslar, aldığınız eğitimler gibi bilgilere ön yazınızda kısaca değinebilirsiniz. Ön yazınızda vereceğiniz bu bilgiler bu boşluk dönemini ne kadar verimli geçirdiğinizi gösteren kanıtlar olacaktır.

Güçlü Bir CV İle Desteklenmeli

Ön yazınız ne kadar güçlü olursa olsun, kaliteli ve profesyonel bir CV ile desteklenmediği sürece yarım kalacaktır. Bu nedenle ön yazınızı özenle hazırladıktan sonra işvereninizin ilgisini çekecek bir CV ile birlikte başvurunuzu yapmalısınız. Kaliteli, profesyonel, işvereninizin istediği özgünlükte CV’ler hazırlamak ve dakikalar içerisinde CV’nize kavuşmak için https://www.cvmaker.com.tr/blog/on-yazi/cv-icin-onyaz%C4%B1-nasil-yazilmaliadresini ziyaret edebilirsiniz. Hem zamandan tasarruf etmek hem de güçlü bir CV hazırlamak için siz de CVmaker’ı tercih edebilirsiniz.