Sakarya Kültür-Sanat
Giriş Tarihi : 05-10-2021 10:47   Güncelleme : 05-10-2021 11:12

Öğretmenlerden Radyo Tiyatrosu

Öğretmenlerden Radyo Tiyatrosu

Türkiye'nin dört bir yanında görev yapan öğretmenlerin katılımıyla bir radyo tiyatrosu yapıldı. 9 Ekim tarihinde Damla Radyo'da yayınlanacak olan "Annem gibi" adlı radyo tiyatrosunda Sakarya Ticaret Borsası Özel Eğitim Uygulama Okulunda özel eğitim öğretmeni olan Handan Özer de rol aldı.

Özer'in anlatımı şöyle:

“Sizlere Tebeşir tiyatrosunu anlatmak için buradayım. Ancak ne desem nereden başlasam bilemiyorum. Söylenecek çok söz var ama kelimeler kifayetsiz.O yüzden sürç-i lisan edersem affola.

Kendimce bendeki tebeşir tiyatrosunu anlatayım sizlere. Geçtiğimiz ilkbaharda hasbelkader dahil oldum bu güzel aileye. Şimdi iyi ki ...diyorum. Niyetim bir tiyatro sever ve iyi bir izleyici olarak arka sıralarda oturup olanları izlemekti ama öyle olmadı. Çünkü bu tiyatroda arka sıra diye bir şey yokmuş.”  Diye anlatıyor duygularını Ayşen Öğretmen. Çünkü Tebeşir Tiyatrosu pandemiye rağmen çalışan, yaz tatilini iptal ederek tatil yapmayan eğitim sevdalısı öğretmenler topluluğudur.

Yetinmeye, bilgiye, öğrenmeye azmetmiş yüreklerin coşkusudur. Meşhur olmak için değil, öğrencilerine daha iyi daha doğru nasıl tiyatro öğretirim diyerek öğrenciliğe geri dönmüş fedakar öğretmenlerin buluşma noktasıdır.

Önce öğrenmek sonra deneyimlemek adına; bir radyo tiyatrosu seslendirmek için Türkiye’nin dört bir ikliminden ve kardeş vatan Azerbaycan’dan tamamen gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş öğretmenlerden oluşuyor.

Peki ne yapıyor bu öğretmenler? Göktan Güçlü, Tevfik Gürman,Gönül Güçlü ve Meltem Öztürk’ten uzaktan eğitimle; tiyatro, seslendirme, ses, vücut dili, diksiyon, telaffuz, vurgulama gibi eğitimler paylaşıldı. Eğitimci ve öğretmen olarak eğitimin yaş , mekan ve zamanı olmadığını bilen bu grup, yaz tatili demeden, hafta sonu demeden, geç saatlere kadar öğrenmeye çalıştı, paylaştı, çabaladı.

Öğretmenlik anıları biriktirilmiş en büyük hazinedir.

Bu büyük hazine hiç sakınmadan paylaşıldı , beraber gülündü beraber ağlandı. Sonunda bir de baktık ki tüm bu yaşanmışlıklar hikayeler Göktan Güçlü hocamızın sihirli kalemiyle kağıda dökülmüş ve müthiş bir metin olmuş. Adı da “Annem Gibi” olmuş.

Kadın erkek hiç fark etmez, öğrencilerine anne şefkati ve anne yüreği ile kucak açan tüm öğretmenlere ithafen yazılmış bir metin. Biz seslendirirken çok keyif aldık eminim ki sizler de dinlerken büyük keyif alacaksınız. Çünkü içinde biz varız, çünkü içinde siz varsınız. Herkesiniçinde kendinden bir şeyler bulabileceği bir metin “Annem Gibi”.

Tebeşir ruhunu özetlemek gerekirse şunu söyleyebiliriz;

 Hani hayatınızda çok nadir karşılaşacağınız dostlarınız vardır ya ,

hadi dersiniz nereye? demez neden? Sormaz, takılır peşinize gelirler.İşte Tebeşir Tiyatrosu ruhu da tam olarak böyle bir şey.

Tebesir Tiyatrosu ruhunda sadece hadi demek yeterli… Biz böyle bir gönül bağı ile bağlandık.

Her birimiz bir damlaydik birleştik okyanus olduk. Herbirimiz bir renktik,birleştik gökkuşağı olduk.

Şimdi tüm bu güzellikleri sizinle de paylaşmak istiyoruz. Bu yüzden 9 Ekim cumartesi akşamı saat 21:00’ da www.damlaradyo.comda “Annem Gibi”adlı radyo tiyatromuzu dinlemeniz için davet ediyoruz sizleri.Hem de en ön sırada. Çünkü bizim tiyatromuzda arka sıra diye birşey yok ve perde de yok. Onun için de bizim perdemiz hiç kapanmaz, yüreklerimiz gibi.

            İlginize ve desteğinize şükranlarımızla.

İletişim Bilgisi : 0.532.771 87 74"