Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 16-11-2020 19:25   Güncelleme : 16-11-2020 19:32

Mütercimler, akıl hastanesine sevkini isteyenlere yanıt verdi

Mütercimler, akıl hastanesine sevkini isteyenlere yanıt verdi

Katıldığı bir televizyon programında hem İmam Hatip mezunlarına, hem de Sakaryalılara hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Erol Mütercimler, "Akıl hastanesine sevk edilmemi isteyenler, beni itibarsızlaştırmak istedi" dedi. 

İmam hatip lisesi mezunlarıyla ilgili sözleri nedeniyle hakim karşısına çıkan Erol Mütercimler davaya ilişkin, "Beni akıl hastanesine sevk ettirmek isteyenler, itibarsızlaştırmak istedi. Ergenekon'da yargılanırken oradaki savcıların yargıçların aklına gelmeyen böyle bir önerinin bu genç avukat tarafından yapılıyor olması üzücü" şeklinde konuştu. 

Yazar ve akademisyen Erol Mütercimler, imam hatip mezunlarına yönelik eleştirileri nedeniyle hâkim karşısına çıktı. İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, müşteki avukatı Mütercimler'in“Bakırköy Akıl Hastanesi'ne” sevkini istedi. Mahkeme talebi reddetti. Mütercimler davaya ilişkin olarak, “Beni akıl hastanesine sevk ettirmek isteyenler, itibarsızlaştırmak istedi” yorumunu yaptı.

Sözcü Gazetesinden Aytunç Erkin'e konuşan Mütercimler, “Benim yaptığım savunma karşısında büyük bir çaresizlik yaşadılar. Hem basın savcısına verdiğim hem de mahkemede yaptığım savunma son derece içten ve samimi savunmaydı. Dedim ki: ‘Buradaki talihsiz cümle benim öz düşüncem değil! Eğer öz düşüncem olsaydı şu anda karşınızda bedeli ne olursa olsun bunu savunurdum. Ergenekon denilen büyük kumpas davasında bazı televizyon konuşmaları ve makalelerimden dolayı yargılandım. Ancak onları mahkemede sonuna kadar savundum ve sonuçta 8 yıl 9 ay ceza yedim. Öz düşüncelerim olsa burada da savunurdum!' Bu talihsiz bir cümle için savunma yapmayacağımı da ekledim” dedi.

Mütercimler'den şikâyetçi olan İlim Yayma Cemiyeti'nin avukatı Selçuk Kar, “Sanığın kendi beyanlarından yola çıkarak cezai ehliyetinin olup olmadığı hususunda Bakırköy Devlet Hastanesi'ne sevkinin yapılarak cezai ehliyetinin araştırılmasını talep ediyorum” dedi. Mütercimler, “Bu itibarsızlaştırma” diye konuştu.

Mütercimler, “Bunun üzerine önce avukatım Vildan Yirmibeşoğlu sonra Ruşen Gültekin seslerini yükselterek ‘Bu yaptığın provokasyondur' dediler. Hiç cevap vermedi. Ardından da ekonomik durumumun tespitini istedi ve yalan söyleyebileceğimi iddia etti. Ana mesele şuydu: Yargılamanın akışını gördü, özür dilediğim ortada… Baştan itibaren beni itibarsız kılma amacıyla kararlı gelmiş. Teklif yaptıktan sonra savcı ve yargıç bu teklifi reddetti. Ergenekon'da yargılanırken oradaki savcıların yargıçların aklına gelmeyen böyle bir önerinin bu genç avukat tarafından yapılıyor olması üzücü” ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Akademisyen-yazar Erol Mütercimler, Haber Global'de katıldığı ve tarikatların tartışıldığı bir program sırasında, yazar Müfid Yüksel ile girdiği tartışmada, “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız” ifadelerini kullanmıştı.

Haliç Üniversitesi yönetimi tarafından hakkında soruşturma başlatılan Erol Mütercimler, üniversitedeki görevinden istifa etmişti. Hakkında 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Mütercimler sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek özür dilemişti.

12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Şenol Kazancı, Muhammed Emin Demirkan adına avukatı, şikâyetçi olduklarını belirterek davaya katılma talebinde bulunmuştu. Mahkeme Erdoğan ve Varank’ın taleplerini reddederken, İlim Yayma Cemiyeti ve Avcılar İmam Hatip Derneği Başkanı Seyfullah Sevinç'in katılma taleplerini kabul etmişti.

Birgün

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA