Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 24-06-2020 14:49

Milli elektrikli tren 30 Ağustos’u bekliyor

Milli elektrikli tren 30 Ağustos’u bekliyor

İlk yerli ve milli elektrikli tren setinin tasarım ve üretim süreci tamamlandı. Milli elektrikli trenin ray ve yol testlerinin 30 Ağustos’ta yapılacağı, yıl bitmeden de yolcu taşımaya başlayacağı bildirildi.

Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi’ni (TÜVASAŞ) ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilk yerli ve milli elektrikli trenin üretiminin tamamlandığını söyledi.

İŞLETME HIZI 160

Trenin bu yıl içerisinde işletmeye alınıp yolcu taşımaya başlayacağını, proje kapsamında öncelikli olarak altyapıyı kurduklarını aktaran Karaismailoğlu, şunları kaydetti: “Trenimizin alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama testleri 2019 yılında devreye alındı. Üretilen ilk tren setinin tasarım hızı saatte 176 kilometre, işletme hızı ise 160 kilometre olarak planlandı. Saatte 225 kilometre işletme hızına ulaşabilecek yerli hızlı tren için de çalışmalarımız sürüyor. Ar-Ge’deki genç arkadaşlarımız bu trenimizi bitirdikten sonra yoğun şekilde buna odaklandı.”

TÜVASAŞ’ı 29 Haziran’da tekrar ziyaret edecekleri bilgisini veren Bakan Karaismailoğlu, “30 Ağustos’ta da burada tören yapıp ray ve yol testlerine başlayacağız. Yıl bitmeden de işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız” diye konuştu.

Yerli ve milli tren projelerinin markalaşma ve değer ihraç etme hedeflerinde en önemli örneği oluşturduğunu belirten Karaismailoğlu, “Çalışmalarımızda bizlere hedef gösteren, desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bütün yöneticilerimize, çalışma arkadaşlarımıza ve işçilerimize yürekten teşekkür ediyoruz” dedi.

KORONA TEDBİRLERİ

Proje takvimlerinde aksaklık yaşamamak için yeni tip koronavirüs sürecinde de yoğun bir şekilde çalıştıklarını, bütün tedbir ve güvenliğin alındığını ifade eden Karaismailoğlu, tüm şantiye ve fabrikalarda çalışmalara, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda çalışanların sağlığını ve güvenliğini ön planda tutarak devam ettiklerini vurguladı.

RAKİPLERİNE GÖRE DAHA EKONOMİK

Beş araçtan oluşan milli elektrikli tren setinin koltuk kapasitesinin 324 olduğunu aktaran Bakan Adil Karaismailoğlu, şu bilgiyi verdi: “Bunların ikisini engelli yolcularımız için ayırdık. Ayrıca engelli vatandaşlarımız için trenimiz içinde özel bölümler de olacak. Prototip setimiz benzerlerine göre yüzde 20 daha ekonomik oldu. Maliyetleri daha aşağı çekmek için çalışmalarımız devam ediyor.”

itohaber.com

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA