Hendek
Giriş Tarihi : 28-02-2022 17:32   Güncelleme : 28-02-2022 17:44

Mahkeme kararı sonrası tepki sesleri yükseldi: Vicdanınız rahat edecek mi?

Mahkeme kararı sonrası tepki sesleri yükseldi: Vicdanınız rahat edecek mi?

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda meydana gelen ve 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamayla İlgili yargılamada karar çıktı. Bugün Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülen karar duruşmasında Mahkeme heyeti sanıkların son sözlerini aldı. Heyet kararını verdi. 

Sanıklar Aslı Bozkurt, Ahmet Çağırıcı ve Erşan Öztürk'ün taksir ile insan öldürme suçundan dolayı 6 yıl 8 ay, Sanık Hasan Ali Velioğlu'nun taksirle insan öldürme suçundan 12 yıl 6 ay,  Fabrika patronu sanıklar Ali Rıza Coşkun ile Yaşar Coşkun'un taksirle insan öldürme suçundan 16 yıl 3 ay cezalandırılmasına karar verildi.

KARAR SONRASI SERT TEPKİ

Öte yandan mahkemeden çıkan karara kızan mağdur yakınları cezaları az buldu ve sert tepki gösterdi. Açıklama yapan mağdur yakınları ve avukatları "Vicdanınız rahat edecek mi?" diye sordular. Mağdur yakınları ayrıca, "Patronlara iyi hal indirimi yaptınız. Bu adil bir karar değil. Bu bizimle dalga geçmek demektir. Denetlemeyen kamu idareleri de yargı da bu işin bir parçasıdır. Yaşar Coşkun böyle dedi. Referans verdi. Her duruşmada duyduk bunu. Yarım kalmış, onarılamamış bir acıyla kaldık. Bu sisteme teslim olmayacağız. Hesabını soracağız. Hesabını sorduğumuzda acımızı yaşayaağız" şeklinde konuştular. 

Hülya SÜRÜCÜHülya SÜRÜCÜ