TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 29-11-2021 10:07   Güncelleme : 29-11-2021 10:11

Koronalı anne, yapay kalp ve akciğer cihazıyla bebeğini dünyaya getirdi

Koronalı anne, yapay kalp ve akciğer cihazıyla bebeğini dünyaya getirdi

Hamileyken koronavirüs yüzünden entübe edilen Nida Pelit ölümle burun buruna geldiğinde zamanla yarış yaşandı. Yarım saat içinde Kartal Koşuyolu Hastanesi’nden ekipler Gebze’ye giderek anneye yapay kalp akciğer cihazı ECMO taktı. Bu cihaza bağlıyken sezaryene alınan anne ve Mihra bebek Türkiye’de bir ilk, dünyada ise sayılı birkaç vakadan biri oldu.  

Hamileliğinin 31’inci haftasında koronavirüse yakalanan ve Kocaeli'nin Gebze ilçesinde özel bir hastaneye kaldırılan Nida Pelit'in (27) durumu hızla ağırlaştı. Solunum cihazına bağlanan, akciğerleri iflas noktasına gelen ve normal tedavilere yanıt vermeyen genç kadın için son bir umut olarak Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ECMO (yapay kalp-akciğer cihazı) ekibiyle irtibata geçildi. Yarım saat içinde Gebze'ye giden Koşuyolu ECMO ekipleri, dakikalarla yarışarak hastayı hemen cihaza bağlayıp Kartal'daki hastaneye nakletti. Bebek, akciğer gelişimini tamamlaması için 10 gün daha anne karnında yaşatıldı ve Türk doktorlar bir mucizeyi başararak, Türkiye'de ilk kez bir COVID hastasına ECMO cihazı altında başarılı bir sezaryen operasyonu gerçekleştirdi.

Mucize bebek Mihra, prematüre doğduğu için birkaç gün yeni doğan yoğun bakım servisinde izlendikten sonra normal servise alındı. Dünya Prematüre Günü’nü de gözlem altında tutulduğu hastanede, babasının kucağında geçirdi. Anne ise toplamda 40 gün süren ECMO tedavisinden zaferle çıktı ve geçen hafta cihazdan ayrılarak normal servise alındı. Kavuşacakları günü bekleyen anne ve bebek, Türkiye'de ilk, dünyada da birkaç vakadan biri oldu. 

TEK DOZ AŞILIYDI

2 yaşında bir oğulları daha olduğunu anlatan baba Anıl Pelit, ailede herkesin aşılı olduğunu, eşinin de kadın Doğum uzmanının takibinde, zamanında ilk doz aşısını yaptırdığını anlattı. Pelit, “Ama ilk doz aşısından 11 gün sonra COVID'e yakalandı. 5 gün içinde yoğun bakıma alındı ve entübe edildi. Doktor, 'Eşinin sadece 2 saati var, ECMO ekipleri bu süre içinde gelemezse eşinizi ve çocuğunuzu kaybedebiliriz' dedi. Koşuyolu ECMO ekibi Gebze'deki hastane ile görüştü ve çok hızlı geldiler. Ben anne babayı arayana kadar, onlar hastanedeydi. Bebek iyi, herhangi bir problemi yok. Koşuyolu Hastanesi'ndeki doktorlarımızın sayesinde, eşim ve çocuğuma kavuştum. Sözlerle anlatamayacağım kadar minnettarım hepsine.” dedi.

Kocaeli Koz