SİYASET
Giriş Tarihi : 21-06-2021 12:11   Güncelleme : 21-06-2021 12:17

Komşu vekili Türkkan, çiftliğindeki kaçak yapıyı yıkacak

Komşu vekili Türkkan, çiftliğindeki kaçak yapıyı yıkacak

Kocaeli 2. İdare Mahkemesi belediyeyi haklı buldu, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Dilovası’ndaki çiftçiliğine yaptırdığı kaçak yapının yıkılmasına karar verdi.

KATIRCIOĞLU DİLE GETİRDİ

Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, geçtiğimiz yıl İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Türkkan'ın Dilovası’nda bulunan fabrika ve çiftliğinde kaçak yapılaşma olduğu iddiası gündeme getirdi. Bu iddianın ardından Gebze Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin Türkkan’ın fabrikasında yaptığı incelemelerde orman arazisine kaçak yapı kurulduğu tespit edildi. Ekipler tarafından belirlenen alan şerit çekilerek mühürlendi. Ayrıca çiftlikte daha sonra Dilovası Belediyesi’nce yapılan incelemelerde 15 kaçak yapı ve çiftliğin bir kısmının TOKİ arazisine kurulduğu tespit edildi.

662 BİN LİRA PARA CEZASI 

Tespitler sonrasında Dilovası Belediye Encümeni tarafından ruhsata bağlanabilecek yapıların ruhsatlı hale getirilmesi için 1 ay süre verilmesine, 775 Sayılı Gecekondu Kanunu’nun 18. maddesi kapsamına giren yapıların yıkılmasına, 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 42. maddesine göre tespit edilen 15 adet kaçak yapı için toplam 662 bin 794,44 lira para cezası uygulanmasına karar verirken, cumhuriyet savcılığına suç duyurumunda bulundu.

YIKIM KARARI İÇİN DAVA AÇTI

Çiftlikle ilgili alınan karar sonrasında Lütfü Türkkan’a ait Nezir Ağa Çiftliği Et Entegre Gıda, Dilovası Belediyesi’ne dava açtı. Kocaeli 1. İdare Mahkemesi, Dilovası Belediyesi tarafından alınan yıkım kararı ve para cezasının durdurulmasına karar verdi. Bu sırada Dilovası Belediyesi en son yıkım için 20 günlük süre verdi, o süre 11 Haziran 2021 itibariyle doldu. Ancak şirket adına idare mahkemesinden yeni bir yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

BELEDEİYE KARARA İTİRAZ ETTİ

Belediye bu karara itiraz etti, yıkım işleminin dayanağı olan tüm bilgi ve belgeleri eksiksiz olarak mahkemeye gönderdi. Kocaeli 2. İdare Mahkemesi belediyeyi haklı bularak yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Ve yıkım işleminin önündeki yasal engel bir kez daha kaldırılmış oldu. Öte yandan Nezir Ağa Et Entegre Besicilik Limited Şirketinin yıkım sürecini durdurmak adına 29 ayrı dava açtığı öğrenildi. Bu arada yıkım işlemleri için en kısa sürede plan yapılması ve belediye ekipleri tarafından harekete geçilmesi bekleniyor. Türkkan ailesinin, yıkım öncesinde besi çiftliğinde bulunan hayvanları tahliye edip etmeyeceği de merak ediliyor.

GÜNDEM OLMUŞTU

İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’a ait Dilovası’ndaki çiftlikte bulunan kaçak yapı, geçtiğimiz yıl kamuoyunda epey gündem olmuştu.

ÖzgürKocaeli

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert