Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 30-09-2020 09:45   Güncelleme : 30-09-2020 10:00

Komşu ilin HDPli vekili Sakarya'da yargılanan Halis Bayancuk’u savundu

Komşu ilin HDPli vekili Sakarya'da yargılanan Halis Bayancuk’u savundu

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, geçtiğimiz günlerde Sakarya'da görülen dava duruşmasında hapis cezası alan “Ebu Hanzala” kod adlı Halis Bayancuk’u savundu.

Gergerlioğlu, kendi adının baş harflerini taşıyan kişisel medyascope kanalı ÖGF TV’de gündemi değerlendirirken, Halis Bayancuk’u savunması dikkat çekti.

"YARGISIZ İNFAZ"

Gergerlioğlu şunları söyledi: “Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk, IŞİD ve El Kaide’ye birlikte üye olmak suçlamasıyla, hatta kararda örgütün adı bile yazılmadan örgüt yöneticiliği suçlamasıyla 12 buçuk yıl hapisle cezalandırıldı. Aslında o mahkemede de söyledi, ben bu iki örgüte üyeysem Allah belamı versin dedi. Kendisine lanet etti. Üye olmadığını söyledi. Somut delil de yoktu. Ama maalesef bitmeyen OHAL döneminde hakimler savcılar delil aramıyor, acımasızca insanlara cezalar yağdırıyorlar. İşte en son ceza da Ebu Hanzala’ya yağdırıldı. Ne IŞİD’ciydi ne El Kaideci’ydi. Basına öyle lanse edilmişti. Muhalif olan pek çok kişi de, muktedir medyanın bu yalanlarına kulak kabarttı ve hemen kabul etti. Kendilerinden değil diye, çok kolay bir şekilde birisini yargısız infaz edebildiler ve ötekileştirebildiler. Bu üzücü bir olay.”

IŞİD yöneticiliği suçlaması ile yargılanan Halis Bayancuk'a, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan, Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada 12 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA