Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 06-10-2019 13:17   Güncelleme : 06-10-2019 13:32

Kolip'ten Yüce ve Pilavcı'ya: "Sakarya'yı yaşlı dostu şehir yapalım"

Kolip'ten Yüce ve Pilavcı'ya:

İyi Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cihan Kolip, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı'ya seslenerek, "Sakarya'yı yaşlı dostu şehir yapalım" önerisinde bulundu. Kolip sosyal medya hesabından şunları yazdı:

"Sayın Ekrem Yüce ve Sayın İbrahim Pilavcı başta olmak üzere , bütün Belediye Başkanlarımıza , 1 Ekim Dünya Yaşlılar gününü bütün bir yıl yaşamak dileğimle bütün Anne ve Babalarımızın ellerinden öpüyorum.. Toplumların yaşlı nüfuslarına sunabildikleri hizmet kalitesi kadar gelişmişliklerinden söz edilebilir . Bunun yanısıra Dinimizde yaşlılar konusunda onlarca ayet ve hadis ile konunun hassasiyetini vurgulamıştır. Nitekim Peygamber efendimiz “ Küçüklerimize şefkat göstermeyen ve büyüklerimizin kadrini bilmeyen bizden değildir.“ demiş, aynı zamanda “ Kuran-ı Kerim de isra suresi 23/24 te büyüklerimize of bile demeyin buyrulmuştur “....

Dünya sağlık örgütü 2000 yılından 2016 yılına kadar ortalama yaşam süresinin 5,5 yıl artığını , buna paralel olarakta Türkiye’de ortalama yaşam süresi de 2013 te 76.3 iken , 2019 verilerinde 78,3 olmuştur . Türkiye de yaşlı nüfus 5 yılda %16 artmıştır. 65 yaş ve yukarı yaşlı sayımız 7 milyon 200 bin kişi iken , Nüfus projeksiyonuna göre yaşlı oranımız ; 2030 da nüfusun % 13 ü , 2080 yılında ise nüfusun % 26 sı olacaktır.Aynı şekilde Yaşlı bağımlılık oranımız ( yüz kişiye düşen yaşlı sayısı) ise 2023 te % 15,2 —2040 ta % 25,3 —2080 de ise % 43,6 olacaktır..

Moderneşme sürecinin doğal sonucu olarak önümüzdeki 30-40 yıl içerisinde 100 yaşın üzerindeki yaşlı nüfusumuzda da büyük bir artış görülecektir.. Gelecekle ilgili bu istatiksel bilgiler Ülkemiz ve Sakaryamız’da Yaşlılarımızla ilgili projeler üretmek zorunda olduğumuzu göstermektedir

İşte biz de Millet İttifakı IYI parti Büyükşehir Belediye Başkan adayınız olarak Yaşlılarımızla ilgili projeler üretmiştik . Özellikle Zemin sağlamlığı, Hava kalitesi , nem oranları ve şifalı sularımızın bir arada bulunduğu Taraklı da Geriatri (Yaşlı) Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi vizyon projelerimizden biridir.. Bu Merkezimizde Aile Hekimlerimizin gözetiminde , Psikolojik danışmanlarımız ve Fizyoterapist’lerimizle birlikte termal su kaynaklarımızında kullanarak yaşlılarımıza konforlu yaşam alanları sunmak istemiştik . Çünkü Bizim vizyonumuzda hayatın her aşamasında yaşam kalitesi esastır . 65 yaş ve üstü kişilerin bu merkezler sayesinde sağlıklı yaşlanmaları sağlayacaktık , Bu yaş grubunun karşılalacağı sağlık sorunlarını , sosyal ve fonksiyonel yaşam kalitelerini arttırarak , kronik hastalıklarının ilerlemesinin yavaşlatılması veya durdurmasına mümkün olacaktır..Sağlıklı beslenme ve yeterli fiziksel aktivitenin yanı sıra beyni sürekli yeni uyaranlara maruz bırakarak zinde tutmak çok önemlidir..

Bu amaçla , Yaşlı yaşam ve rehabilitasyon merkezinde yürüyüş - Dans - müzik dinlemek- Kitap ve gazete okumak- Sinema ve Tiyatro izlemek - Toplu oynanan oyunlara ( tombala , domino , tavla ) katılım sağlamak - Resim yapmak - Bahçe işleriyle uğraşmak - Hayvanlarla birlikte vakit geçirmek - Eşya koleksiyonları yapmak vb günlük uğraşı ve aktivitelerle yaşlılarımızın kalan becerilerini kullanmak ve korumak , kendilerine güven duymalarına katkı yapacak yaşamlarının her anında mutlu olmalarını sağlayacaktır..

Buradan Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Taraklı Belediye Başkanımıza sesleniyorum ; gelin hep beraber Sakaryamızı Dünyanın önde gelen Yaşlı dostu şehri yapalım"

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA