Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 08-11-2019 08:28   Güncelleme : 08-11-2019 09:53

Kolip'ten "Sakarya'da Eğitim Seferberliği" Çağrısı

Kolip'ten

İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cihan Kolip, Vali başta olmak üzere ilin milletvekillerine seslenerek, Sakarya'da eğitim seferberliği başlatılması konusunda çağrıda bulundu. 

Kolip yayınladığı kandil ve Cuma mesajında bu defa ilimizin eğitim sorununa değindi. Sakarya'daki İmam Hatip Okulları ile Fen Liseleri sayısını kıyaslayan Cihan Kolip, "10 Kasım ve Eğitim" başlıklı yazısında Sakarya'nın eğitimde geldiği sıralamayı da eleştirerek, şunları dile getirdi:

10 KASIM ve EĞİTİM

10 Kasım sadece Atatürk’ün anıldığı günler olmamalıdır . Atatürk’ün fikirlerinin daha IYI anlaşılarak uygulandığı , Eğitimin ve Bilimin ışığında Sakaryamız için Ülkemiz için Türk Milleti için daha IYI neler yapabilirizin düşünüldüğü ve vakit kaybetmeden harekete geçildiği günler olmalıdır

 Aynı şekilde Mustafa Kemal Atatürk “ Beni görmek demek , mutlaka yüzümü görmek değildir . Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız , bu kâfidir . “ diyerek noktayı da koymuştur . Vatanı ve Türk Milletinin istikbalini ve selametini kendi istikbali ve selametinden üstün tutan , kendini bu uğurda feda eden Atatürk Emperyalizme karşı kazandığı savaşların kalıcı sonuçlar vermesi için İrfan ordusunun şart olduğunu defalarca ifade etmiştir . Doğru Eğitim bir Milleti ya özgür , bağımsız , mutlu ve zengin bir topluluk halinde yaşatırken yanlış uygulanan bir eğitim ise toplumları esaret ve sefalete terk eder . Hatta “ Eğitimciden ve öğretmenden yoksun bir millete kitle denir Millet denmez , bir kitlenin Millet olabilmek için mutlaka öğretmenlere ve eğiticilere ihtiyacı vardır .

"CAHİLLİK YOK EDİLMEDİKÇE YERİMİZDE SAYARIZ"

Toplumun düşmanı cehalet , cehaletin düşmanı öğretmendir .O yüzden Milli Eğitim sistemimizin temel taşı cahilliğin yok edilmesidir . Cahillik yok edilmedikçe yerimizdeyiz yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir . “ diyen Atatürk’ün manevi mirasçıları olabilmemiz için akıl ve ilmin rehberliğini kabul etmemiz gerekmektedir .

"SIRALAMAMIZ VAHİM"

Ata’mızı anlamak adına Sakarya’nın Eğitim durumundan bahsetmek istiyorum. YKS de Türkiyede iller arasında Sakaryamızın başarı sıralaması şöyledir . İlk 5000 - ilk 50 bin ve ilk 150 bin kişi içersinde Sakarya ne yazık ki [ 66 ] sıradadır ... Bu vahim sonucun nedenlerini araştırdığımızda karşımıza daha çarpık bir tablonun ortaya çıktığını görüyoruz .

FEN LİSELERİ İLE İMAM HATİP OKULU KIYASLAMASI

Fen Liselerinin başarı oranı % 49/ 50 iken , İmam hatip okullarının başarı oranı ise % 15 dir . Fakat kazanılan okulların niceliksel sınıflamasını yaptığımızda ise bu oran % 10 ların altına düşmektedir .

HENDEK ÖRNEĞİ

Bu dramatik sınav sonuçlarından sonra bütün Sakarya'da imam hatip okullarının sayısının çok fazla olduğunu ve özellikle Hendek ilçemizde 9 adet İmam hatip ortaokulu olduğunu ve koskoca Hendekte geçen sene 6 öğrencimizin Fen lisesini kazandığını öğrenince ülkemin geleceğinin çok parlak olmadığını içim sızlayarak düşünmeye başladım .

Şehrimizin dört bir yanından gelen yoğun mesajlar karşısında bu haftaki yazımda Eğitim konusuna değinmeyi zorunlu gördüm . Öyle ki bu sene sadece Hendek'te 1621 öğrencimiz LGS sınavına girecekler .

VALİ VE MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

Buradan Eğitim ve öğretime çok önem verdiğini bildiğim Başta Sayın Valimiz olmak üzere CHP grup başkanvekilimiz Sayın Engin Özkoç’a , IYI parti genel başkan yardımcısı Sayın Ümit Dikbayır’a , MHP grup başkanvekilimiz Sayın Levent Bülbül ‘e ve Akp li vekillerimize sesleniyorum . Gelin Sakaryamızda Eğitim seferberliği başlatalım

"İMAM HATİPLERİ NİTELİKLİ OKULLARA ÇEVİRELİM"

başta Hendek ve Karasu-Kocaali olmak üzere Şehrimizdeki bazı İmam hatip ortaokullarını Fen Liseleri ayarında Eğitim verebilecek nitelikli okullara çevirelim

Göreceksiniz Sakarya'da başarı oranımızda büyük artış olacaktır  Sadece Hendek'te 200 öğrenci LGS de Nitelikli okullara girmeye hak kazanacaktır , bir önceki sınavda 6 öğrencinin fen liselerine girdiğini düşünürsek Eğitim sistemindeki uygulamanın da hatalarını görmüş oluruz ...

Saygı ve Hürmetlerimle ...Kandilinizi tebrik ediyor , Hayırlı bol bereketli Cuma’lar diliyorum

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA