SİYASET
Giriş Tarihi : 02-11-2019 02:37   Güncelleme : 02-11-2019 02:47

Kolip: "Raylı sistemin Sakarya'da olmaması akıl tutulması"

Kolip:

Her hafta sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı Cuma mesajlarında Sakarya'nın önemli meselelerini gündeme taşıyan İyi Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cihan Kolip, bu kez de raylı sisteme değindi. 

Kolip "Türkiye’nin en büyük vagon fabrikalarından birinin Sakarya’da olmasına rağmen , dümdüz bir ova şehri olmamıza rağmen, raylı sistemin Sakaryada olmayışı akıl tutulması olsa gerek" dedi.

İşte Cihan Kolip'in o paylaşımı:

Trafik ve Ulaşım sorunu Sakaryamızın Deprem ve Kentsel dönüşüm problemlerinden sonra en büyük sorunu Trafik , Ulaşım ve Otopark dır. Bu konuyla ilgili olarak İlk etapta yapmak istediğimiz raylı sistemdir.Türkiyede 12 şehir raylı sistemi kullanırken Mersin,Diyarbakır ve Balıkesir eklenmesiyle bu sayı dahada artacak. Türkiye’nin en büyük vagon fabrikalarından birinin Sakarya’da olmasına rağmen , dümdüz bir ova şehri olmamıza rağmen, raylı sistemin Sakaryada olmayışı akıl tutulması olsa gerek...Bunun olmayışının mantıklı,bilimsel bir açıklamasını 25 yıldır bu şehri yönetenler bırakın bizlere , kendilerine nasıl yapıyor anlamak mümkün değildir.

Raylı sistemin İlk etap çalışmasını 17 . İlçemiz olmasını düşündüğümüz Yenikent ‘ten Eski stadyum arasında yapmayı düşünmüştük..Aslında bu hattın fizibilite çalışmalarının 1999 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanımız Sayın Koray Aydın tarafından yapıldığınıda hatırlatmak istiyorum . Hatta 31 Mart ta seçim çalışmalarımıza destek olmak amacıyla şehrimize gelen Sayın Bakanımız bana aynen şu ifadelerde bulunmuşlardır “ Eğer biraz daha görevde kalmış olsaydım , bütün planlamasını yaptığımız Yeni kent Adapazarı raylı sistem hattını bitirip Sakarya’nın hizmetine sunmayı çok istemiştim “ Bende , Başkanım inşallah bize nasip olacak diye cevap verdim . Daha sonraki hatları ise kentsel dönüşüm projeleri sonucunda en uygun planlama ile yapacaktık , fakat özelikle ikinci hattı Eski Stadyum dan Fuar alanı ve kongre merkezi olarak düşündüğümüz Erenler-32 Evler arasından geçirmeyi düşünüyorduk... Şehir merkezinin yaklaşık 2000 araçlık otaparka Acil ihtiyacı olduğunu düşünürsek , Şehir Merkezindeki İlçelerden gelen Otobüslerin garajlarını (donatım , orta garaj , Karaağaç garajı vb ) kaldırıp yerlerine katlı otopark’lar yaparak bu sorunu gidermeyi planlamıştık...

Aynı zamanda merkezde yol kenarlarına araç parklarını kaldıracak , yolları genişleterek trafiğin akışını rahatlatacaktık. Adapazarı merkezinin hava kirliliği ölçümlerinin sağlığı tehdit eden sınırların özerinde olduğunu yapılan çalışmalardan biliyoruz.. Bu amaçla Erenler - Kipa ; Güneşler-Serdivan hattına Elektrikli Otobüs ring hattı oluşturacak , şehir merkezine Havayı kirleten hiçbir toplu taşıma aracını sokmayacaktık. Merkezden kaldırdığımız ilçe otobüs garajlarını kuzeyde ve Güney’de iki ayrı bölgede toplayacak, oradan gelen yolcuyu Elektrikli otobüs ring hattıyla merkeze taşıyacaktık. Yapılan bu planlama ile 1) Hava kirliliğini azaltacak 2)Yol kenarlarındaki ve merkezdeki otopark sorununu çözecek. 3)Raylı sistem ve diğer anlattığımız uygulamalar ile ulaşımı ve trafiği rahatlatacaktık. Hayırlı ve bol bereketli Cuma’lar diliyorum"

HABER HÜLYA SÜRÜCÜ

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA