TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 06-05-2021 21:17   Güncelleme : 06-05-2021 21:29

Kocaeli'de korona ile dünyaya gelen bebekler hayata böyle tutunuyor

Kocaeli'de korona ile dünyaya gelen bebekler hayata böyle tutunuyor

Onlar Kocaeli’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele eden çocukların ve dünyaya yeni gelen bebekleri hayata tutmak için insanüstü bir çaba sarf ediyor. İşte Kocaeli Koz Gazetesinden Çise Derya Gülçiçek Ender'in röportajı:

Yeni tip koronavirüsle mücadelenin en ön safında yer alan sağlık çalışanları, 1 yılı aşkın süredir hayat kurtarmak için ellerinden gelen tüm çabayı gösterirken, Kovid-19 ya da farklı hastalıklar nedeniyle annelerinden ve ailelerinden uzakta tedavi gören çocuk ve bebek hastalara şefkat ve özveriyle yaklaşıyor.

Her an ölümü konuşmaktan yorulan insanoğlu, sevinmek ve hayata tutunmak için her zaman çözümler bulmayı bildi. Anne ve babaların hayatta kalmak için en büyük sebebi çocuklar. Hani hep dilimize pelesenk olmuş bir duadır ya, “Allah sağlık versin”. Kocaelikoz.com olarak, bu duanın en çok edildiği yere; Alikahya Kadın Doğum Hastanesi, çocuk yoğun bakım ünitesine, sizler için girdik. Sağlık Birimleri Üniversitesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alikahya Yerleşkesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi çocuk yoğun bakımına girdiğimde Başhekim yardımcısı Gökhan Nalbant karşılıyor bizi. Sıkı sıkıya alınan önlemlerle hastane hakkındaki çalışmalarla ilgili bilgilendiriyor bizi.

Hocam durumlar nasıl?

-İyi olacağız İnşallah. Burada oturmuş kemik kadromuz mevcut. Pandeminin tahribatını en aza indirmek için koordineli olarak çalışmalarımız şükür ki aksamadan devam ediyor.

Hastane genel anlamda boş. Eskiye nazaran hastalar sık gelmiyor sanırım.

-Covid’ten dolayı insanımız korkuyor. Acil olmadığı müddetçe vatandaş hastaneye gelmiyor. Aslında olması gerekende buydu. Biz millet olarak tez canlıyız. Vatandaşın doktora danışmadan sağlığı ile ilgili karar vermek istememesi aslında sevindirici.

Hastane ile ilgili bilgi almak ve detaylara inmek istediğimde Gökhan Hoca, beni iki güzel insanla tanıştırıyor. Reyhan Aydın, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcı kendileri. Teknik anlamdaki bilgileri kendisinden alıyoruz ve sıcak bir sohbetinde başlangıcı oluyor.

“Halk arasında anlaşılmayan, ki anlaşılmaması da gereken tıp dili vardır ya hani, bundan uzak olarak anlatmaya çalışayım efendim sizlere Alikahya Kadın ve Çocuk ünitesini. Üç düzeyden oluşuyor yoğun bakım. Birinci düzey, ikinci düzey ve üçüncü düzey. Hayati tehlikesi bulunan bebekler öncelikle üçüncü düzeyde tedaviye alınıyor.”

Reyhan Hanım anlatmasını sürdürüyor ki Tuğrul Dönmez Hoca giriyor kapıdan tüm endamı ile. Yenidoğan yoğun bakım uzmanı olarak çalışıyor Alikahya Kadın ve çocuk hastanesinde.

Tuğrul Dönmez Hoca devreye giriyor ve üçüncü düzey yeni doğan yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlı bin gram altı bebeklerin 0-28 gün aralığında kendilerine emanet olduğunu aktarıyor. Buradaki tedavisini tamamlayan bebekler 24 saat ara ile testleri yapılıp negatif çıktığı taktirde  28 gün üzeri yoğun bakım ünitesine alınarak süreç devam ediyor. Ta ki düzey bire geçebilecek duruma gelene dek. “Bebekler iyileştikçe düzeyleri de iniyor” diyor Tuğrul hoca. “Hemen iyileşti çıkardık olayı olmuyor. Düzey birde besin alma durumuna geldiklerinde yine çıkışını vermiyoruz” derken, yüzünde tatlı bir tebessüm oluyor Tuğrul Dönmez hocanın. Yılların verdiği haklı gururu görüyorum yüzünde. “Peki sonra ne oluyor” diyorum. “Anne yanında kalmaya başlıyor” diyerek ekliyor hocamız.

“Kovit oranı nedir hocam” dediğimde, 1. düzeyde 8 küvez, 2. düzeyde 6 küvez, 3. düzeyde 11 küvez bulunduğunu şu dönem covidli gebelerin erken doğum sonucu 10 bebeklerinin olduğunu sözlerine ekliyor. Bu bebeklerin 6 tanesi bin gramın altında. Bu 6 bebeğin üçünün annesi erişkin yoğun bakımda tedavisi sürdüğünü de bilgilerimize ekliyoruz.

Aldığım bilgiler doğrultusunda Alikahya çocuk yoğun bakım ünitesinde düzey üç tam dolu. Dolayısı ile Kocaeli'de covid’le ilişkili yeni doğan bebekleri kabul eden tek hastane de Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı olarak çalışan Alikahya Kadın ve Doğum Hastanesi olduğunu da bilgilerimize not ediyoruz.

Tam korumalı önlemlerle yoğun bakım ünitesinde minik ellerin nasıl hayata tutunduğunu gözlerimle gördüm. 23 senelik habercilik tecrübemle en unutamadığım anları yaşadım. Minicik bebeklerle ilgilenen ve titizlikle işlerini yapan tüm sağlık personeli başhekiminden personeline kadar herkesin kendi çocuğu gibi nasıl ilgi ve alakalı olduklarını yerinde şahit oldum.

Personel sayısı ile ilgili bilgilerine başvurduğum Neonatolog olan Tuğrul Dönmez Hoca, çocuk cerrahisinde 5 hekim, yenidoğan hekim sayısının 2 hekim, 12 çocuk uzman hekim, 41 yoğun bakım hemşiresi, 5 çocuk gelişimi uzmanı ile hizmetlerine devam ettiklerini belirtiyor.

Tarih, sayfalarında sizleri övgü ile bahsedecek şüphe yok. İleride anlatacak pek çok hikayeleriniz olacak kuşkusuz. Fakat bu kentte yaşayan bir gazeteci olarak Kocaeliler olarak sizlere şükranlarımızı sunuyoruz. Teşekkürlerimizi lütfen kabul edin.

Kaynak: Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA