Kocaali
Giriş Tarihi : 30-11-2021 01:18   Güncelleme : 30-11-2021 01:35

Kocaali'nin eski kaymakamı Balcı, Diyadin'de başlık parasına savaş açtı

Kocaali'nin eski kaymakamı Balcı, Diyadin'de başlık parasına savaş açtı

Sakarya ili Kocaali ilçesi eski kaymakamı Alper Balcı görev yaptığı Diyadin'de önemli bir projeye imza attı. Ağrı Diyadin Kaymakam vekili Balcı, gençlerin başlık parası engeli olmadan evlenmelerini sağlamak üzere Diyadin Belediyesinde Alo 153 Beyaz Masa telefon hattını kurdu. Kaymakam ve Belediye Başkan V. Alper BALCI bu proje ile büyük takdir topladı. 

NE OLMUŞTU?

Diyadinli bir genç, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili  Alper Balcı'ya mesaj yoluyla ulaşarak, başlık parasından dolayı sevdiği kızla evlenemediğini söyledi ve Kaymakam Balcı'dan kendisine yardımcı olmasını istedi.

Kaymakam Balcı, kendisine ulaşıp, sevdiği kızın ailesi başlık parası olarak 30 altın istediği için evlenemediğinden yakınan gencin derdine kayıtsız kalamadı ve Şahin ailesinden kız istemeye gitti.

AİLE BÜYÜKLERİ: "BAŞLIK PARASI DEĞİL, SÜT HAKKI"

Ketenpinar Mahallesinde yaşayan Şahin ailesinden Allah'ın emriyle kızlarını isteyen Balcı, aileyi başlık parasının artık geride bırakılması gereken bir gelenek olduğuna ikna etmeye çalıştı. Aile büyükleri ise istenen paranın başlık parası değil, 'süt hakkı' olduğu konusunda diretti. Ancak Kaymakam Balcı, ısrarında geri durmadı ve "Ben başlık parası vermiyorum, benim başlık parası verecek param yok. Bu bizim dinimizce de caiz değil. Kız çocukları alınıp satılacak mal mıdır? Bu bir yanlış, bu memleketin yanlışlarını biri söylemesi lazım, bu da benim. İlçenin kaymakamı ve belediye başkanı olarak buna razı değilim. Bu bir günahtır." dedi.

Tekrar gelmek üzere Şahin ailesinin evinden ayrılan Sn. Balcı, "Bu bölgede gençlerin en büyük sorunlarından biri başlık parası. Bana her hafta birkaç genç bu sorunla ilgili şikayetini iletmek üzere geliyor. Şahin ailesine de bunun için geldik. İlk gelişimizde aileyi ikna edemedik ama ben bu işin üzerinde duracağım. Bundan sonraki mottomuz Diyadin'de başlık parasını kaldırmak. Bunun için gerekirse bölgedeki kanaat önderleriyle tek tek görüşeceğim." diye konuştu.

ajans04