Advert

Advert

Advert
TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 29-03-2021 10:16   Güncelleme : 29-03-2021 10:20

Kandıra'daki gizemli mağarada çok önemli keşif

Kandıra'daki gizemli mağarada çok önemli keşif

Kandıra’da bir mağaranın içinde yapılan araştırmalar sırasından Kybele kabartmalı yazıtlı bir sunak bulundu.

Tarihin her zaman en önemli kentlerinde biri olan Kocaeli’de yine heyecan verici bir keşif yapıldı. Kandıra Hacılar köyüne bağlı Yağbulu mevkiinde Kocaeli Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından bir mağara tespit edildi. Mağaranın içerisinde yapılan araştırmalarda kandiller, seramik parçaları ve Kybele kabartmalı yazıtlı bir sunak tespit edildi.

Mağarada bulunmuş olan yazıtlı ve Kybele tasvirli sunağın ön cephesi bir tapınağın ön cephesi olarak işlenmiş. Tanrıça iki sütunlu üçgen alınlıklı bir naiskosun içerisinde bir tahta oturmakta ve sadece sol yanında bir aslan betimi olduğu belirlendi. Üçgen alınlığın hemen üst kısmında yazıt mevcut. Ancak yazıt deforme olduğundan okunamadı.

Mağarada bulunan Kandıra Kybelesi’nin Roma Dönemine ait olduğu düşünülmekte. Kandıra Kybelesi. Bununan bu eserin tam anlamıyla bir benzerinin bulunmadı belirlendi. Bu eserin yerel bir ustanın elinden çıktığı düşünülmekte. Yakın zamanda defineciler tarafından mağaradan çalınan sunak, müze müdürlüğünün ve kolluk kuvvetlerinin titiz çalışmasıyla bulunarak müze müdürlüğüne teslim edildi.

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA