Advert

Advert

Advert
TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 28-02-2021 21:08   Güncelleme : 28-02-2021 21:28

İşte Sahte Şeyh Dava Duruşmasının Perde Arkası...Avukatı Ne Dedi?

İşte Sahte Şeyh Dava Duruşmasının Perde Arkası...Avukatı Ne Dedi?

Sakarya'nın Akyazı ilçesinde 12 yaşındaki kız çocuğunu istismardan yargılanan sahte şeyhin Sakarya'da önceki gün görülen dava duruşmasının perde arkasını sizler için yayına aldık... Sakarya Detay Haber olarak, duruşma notlarını önceki gün aktarmıştık. Şimdi de duruşmanın perde arkasını yayınlıyoruz.

İşte o önemli duruşmanın perde arkası: 

Uşşaki tarikatının lideri olduğu ileri sürülen Eyyüp Fatih Şağban, müridinin 12 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği gerekçesiyle tutuklu bulunuyor.

Kendisini Uşşaki tarikatı şeyhi olarak tanıtan ve müridinin 12 yaşındaki çocuğuna istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan "Fatih Nurullah" takma adlı Eyyüp Fatih Şağban, ikinci kez hakim karşısına çıktı. İndependent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında, sanık avukatı 14 kişinin tanık olarak dinlenilmesini talep etti. 

Sanık Şağban'ın avukatı, tanık olarak gösterilen 14 kişinin de olayın yaşandığı dönem aynı evde yaşadığını belirtti. Savcılık, sanığın tutukluluk halinin devamını talep ederken, mağdur çocuğun ve ailesinin avukatı Sakarya Barosu Başkanı Abdürrahim Burak, sanık avukatının 14 tanık dinletmek istemesinin duruşmayı uzatmayı amaçladığı ifade etti.

Avukatı, Şağban'a kumpas kurulduğunu söyledi

Sanık avukatı, Şağban'ın kumpas kurbanı olduğunu iddia etti ve dinletmek istediği tanıkların bu kumpasın şahidi olduklarını ileri sürdü. 

Avukat ayrıca, "Hodri meydan diyoruz. Tüm telefonlara el konulsun, dökümleri çıkartılsın. Kumpas ortaya çıkacak" dedi.

Sanık avukatı, şu ifadeleri kullandı: 

 "Müvekkilimiz Türkiye'nin nadide, mümtaz bir şahsiyetidir. 6 aydır tutukludur. Müvekkilimiz ile çocuğun annesi, babası ve halasının telefon kayıtları dosyaya konulsun, gerçek ortaya çıkacak." 

"Çocuğun savcılık ve mahkemedeki ifadeleri tutarsız" diyen sanık avukatı, "Ben 12 - 13 yaşında bir çocuk olsam ve tacize uğrasam allak bullak olurum.  Çocuk 2 sene önce de tacize uğradığını söylüyor. O zaman niye tekrar dergaha gelmiş, demek ki akıllanmamış" dedi.

Bu sözler üzerine mağdur çocuğun avukatları ile sanık avukatı arasında tartışma yaşandı.

'Bize pedofil denilmiş. Ben bunu pedofili olarak görmüyorum, FETÖfil olarak görüyorum'

Davada söz verilen sanık Eyyüp Fatih Şağban, "Bize pedofil denilmiş. Ben bunu pedofili olarak görmüyorum, FETÖfil olarak görüyorum. Kumpasa uğradım" dedi.

Şağban, "Konuşmalarda geçen 70 bin TL lafı, çocuğun annesinin telaffuz ettiği rakamdır. Yapılan keşifte iddiaların gerçekleşmeyeceği ortaya çıkmıştır. Hakkımda sorgusuz sualsiz işlem yapıldı. Herkes böyle bir iftiraya maruz kalabilir. 80 milyon insan tehdit altındadır" şeklinde konuşarak kendini savundu.

Savcılığın tutukluluğun devamı talebine ilişkin beyanda bulunan Şağban, "Yaşımın ileri olması, sağlık sorunlarımın baş göstermesi nedeniyle tutuksuz yargılanmak istiyorum" diye konuştu.

Duruşmaya taleplerin değerlendirilmesi için verilen kısa aradan sonra devam edildi. Mahkeme, sanık avukatının 14 tanık dinlenmesini yönündeki talebi yargılamanın uzamasına yol açacağı gerekçesiyle reddetti. Kararda, bir sonraki duruşmada makul sayıda tanığın hazır edilmesi halinde dinlenebileceğinin belirtildi.

Savcılığın tutukluluğun devamına ilişkin talebine ilişkin beyanında ise, Şağban'ın avukatı müvekkilinin sağlık sorunları yaşadığını ve gerek görülürse kefaletle tutuksuz yargılanmasını istedi.

Mahkeme, sanık Eyyüp Fatih Şağban'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Tutuklu yargılanan Şağban, 28 Mayıs'ta tekrar hakim karşısına çıkacak.

Sanık avukatı, tutukluluk halinin devamına yönelik kararın ardından, "Adil yargılanma yapılmıyor. Taleplerimizden vazgeçiyoruz. Bir an evvel karar verin dosya istinafa gitsin" şeklinde konuştu.

onediocom

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA