Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 23-12-2020 14:32   Güncelleme : 23-12-2020 14:41

İSEDER'den Ebubekir Sofuoğlu'na destek açıklaması

İSEDER'den Ebubekir Sofuoğlu'na destek açıklaması

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih ve Felsefe bölümlerinden profesörlerin yönetiminde bulunduğu İSEDER isimli dernek, üniversitelerle ilgili sözleri tepki çeken Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'na destek açıklamasında bulundu. İşte Cumhuriyet Gazetesinin haberi:

Osmanlı Devleti padişahı 2. Abdülhamid için “Google’ı kullanan, ilk icat eden kişi” diyen, "çocuklarınızı başka şehirlerdeki üniversitelere göndermeyin, kimlerle düşüp-kalktıklarından haberiniz olmuyor" diye çağrı yapan, İstanbul Sözleşmesi'ne karşı "bu lanet sözleşme çok kan dökecek" gibi ifadeler kullanan Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, son olarak da üniversite öğrencilerini apart daireler üzerinden hedef alıp "fuhuş" ithamında bulunmuştu.

Çirkin sözleriyle büyük tepki çeken Sofuoğlu hakkında Sakarya Üniversitesi inceleme, savcılık da soruşturma başlattı. Ancak Hükümet'in ve AKP'nin dahi kayıtsız kalamayıp tepki gösterdiği Sofuoğlu'nu "yalnız bırakmayanlar" da oldu. Cemaat ve tarikatlar ile kimi dinci çevrelerin açıkça yanında olduğunu ilan ettiği Sofuoğlu'na destek verenler arasında bir dernek ise dikkat çekti.

İstanbul Edebiyat Derneği (İSEDER) adı altında faaliyet gösteren sözkonusu grup, "kamuoyuna duyuru" başlığıyla açıklama yaparak Sofuoğlu'na sahip çıktı. Profesör Sofuoğlu'nun "çıplak bir gerçeğe" işaret ettiği öne sürülen açıklamada, "Sofuoğlu’nu, meseleyi ifade etme uslubundan dolayı eleştirenler, amacı bağcıyı dövmek olan, değerlerimizin düşmanı çevrelerin değirmenine su taşıdıklarının farkında değildirler. Bu çevrelere yaranma sevdalıları, her dönemin şakşakçıları, kraldan fazla kralcı olanlar, bu çirkin oyunun değirmenine su taşımakla, her fırsatta toplumumuzun ahlâkî değerlerine karşı savaş açanlara yeni bir imkân sağlamışlardır" denildi.

Açıklamada, "İstanbul Edebiyat Derneği (İSEDER) olarak, bir televizyon programında dile getirdiği hususlar bahanesiyle, kendisine karşı girişilen linç kampanyasında Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun ve hakikatin yanında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz." denildi.

Ebubekir Sofuoğlu'na arka çıkan İSEDER isimli kuruluşun yöneticilerine bakıldığında, Sofuoğlu zihniyetinin ülkenin en köklü akademik kurumu olan İstanbul Üniversitesitesi'nde temsil edildiği görülüyor. Zira derneğin genel sekreterliğinde İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) Felsefe Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Günenç bulunuyor. Yine İ.Ü Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan da derneğin Haysiyet Kurulu Asıl Üyesi olarak görev yapıyor.

2. SELİM'DEN KALMA YAPIDA BELEDİYEYLE 'FAALİYET'

İSEDER'in "faaliyetlerini" yürütmek üzere bulunduğu merkezi de derneğe yönelik AKP desteğinin açık işaretini gösteriyor. İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre 2005 yılında kurulmuş bu dernek, yapılışı 2. Selim dönemine uzanan bir tarihi esere konuşlanmış durumda. Dernek, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün AKP'li Fatih Belediyesi’ne tahsis ettiği, 1571 yılında inşa edilmiş tarihi Ataullah Efendi Sıbyan Mektebi’nde belediye ile birlikte "eğitim ve kültür faaliyetleri" adı altında çalışmalar yapıyor.

Kalender Mektebi Sokak, Kirazlı Mescit Sokak ve Cemal Yener Tosyalı Caddesi’nin birleştiği köşede, İstanbul Üniversitesi'nin merkez kampüsüne de çok yakın bir noktada bulunan tarihi yapının Sofuoğlu zihniyeti için kullanıma açılması, üniversite çevrelerinde asıl hangi tehlikeye göz yumulduğunu göstermesi açısından da çarpıcı bir örnek oluşturuyo

Cumhuriyet

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA