Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 30-12-2019 17:13   Güncelleme : 30-12-2019 17:20

İktidarın Tank Palet oyunu: "Önce ihale, sonra yasa"

İktidarın Tank Palet oyunu:

Yeniçağ Gazetesi, Sakarya'da tartışma konusu olan Tank Palet Fabrikasını manşete taşıdı. İşte o haberin ayrıntıları:

Tank Palet fabrikasının Katar Ordusu’nun büyük ortağı olduğu BMC’ye devri için yasal altyapının, Altay Tankı Seri üretim ihalesinin BMC’ye verildikten sonra hazırlandığı ortaya çıktı.

Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilerek Katar’ın büyük ortağı olduğu BMC şirketine verilmesine yönelik tepkiler sürerken devir işleminin yasal alt yapısının, BMC’nin Altay Tankı seri üretim ihalesini kazandıktan sonra, sözleşme imzalanmadan hazırlandığı öğrenildi.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre, bir ordu birimi olarak hizmet veren askeri fabrika ve tersanelerin tek çatı altında toplanması için, 696 sayılı OHAL KHK’siyle Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı ASFAT A.Ş kuruldu. Şirketin çalışma esaslarını, amaçlarını, faaliyetlerini belirleyen ana sözleşmesi, 17 Ocak 2018 tarihinde Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlandı. Burada şirketin amacı belirlenirken, askeri fabrikaların ve tersanelerin “TSK’nin yaptığı faaliyetleri aksatmamak kaydıyla, imkan ve kabiliyetlerini ekonomik anlamda değerlendirmek amacıyla, fabrika ve tersanelerin üretim planlaması çerçevesinde imkan ve kabiliyetleri dikkate alınarak” iş ve ihale alabilecekleri hükmü tanımlandı.

Tankı seri üretimi ihalesi bu tarihten sonra yapıldı. İhaleyi, 24 Nisan 2018 tarihinde Katar’ın büyük ortağı olduğu Ethem Sancak’a ve Talip Öztürk’e ait BMC şirketi kazandı.

TÜRK ORDUSUNUN İHTİYACI AMAÇ OLMAKTAN ÇIKARILDI

İhaleyi BMC şirketi aldı, ancak BMC’nin Altay Tankı’nın seri üretimi yapacak altyapısı ve tecrübesi bulunmuyordu. Üretim için tek adres, Altay Tankı prototipleri hazırlanırken de kullanılan Tank Palet Fabrikası oldu. Ancak Tank Palet Fabrikası, askeri birim olduğu için ordunun ihtiyaçları ve öncelikleri dikkate alınmak zorunda olduğu hükmü geçerliliğini korudu.

Bu süreçte, ASFAT A.Ş’nin amacında değişiklik yapan bir düzenleme Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlandı. Ticaret Sicil Gazetesi’nde 31 Mayıs 2018’de yayımlanan değişiklikle şirketin amaç ve konu bölümünden “TSK’nin yaptığı faaliyetleri aksatmamak kaydıyla, imkan ve kabiliyetlerini ekonomik anlamda değerlendirmek amacıyla, fabrika ve tersanelerin üretim planlaması çerçevesinde imkan ve kabiliyetleri dikkate alınarak” hükümleri çıkarıldı.

Bu değişikliğin ardından, ihale sonuçlandıktan yaklaşık 7 ay sonra 9 Kasım 2018 tarihinde BMC ile Altay Tankı seri üretim ihalesi imzalandı.

Kaynak Yeniçağ

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA