Advert
Hendek
Giriş Tarihi : 27-10-2020 14:12   Güncelleme : 27-10-2020 14:22

İddianamedeki tüyler ürperten tespitler o gazeteye manşet oldu

İddianamedeki tüyler ürperten tespitler o gazeteye manşet oldu

'Havai fişek fabrikasındaki felakete, denetimsizlik ve kayırmacılık neden oldu'.. İşte sputniknews'de yayınlanan haberin ayrıntıları:

İş Güvenliği Uzmanı Aslı Bozkurt, Sakarya'daki patlama ile ilgili “Haftada üç gün geliyordum, bana dediler ki eksikleri görme, deftere de yazma. İşçiler geldi bana burası patlayacak Aslı hanım bir şey yapın dedi. Ben dayanamadım olaydan birkaç gün önce istifa ettim, istifam işlemdeydi” açıklamasını yaptı.

Sakarya'da 3 Temmuz’da 7 işçinin can vermesine sebep olan havai fişek fabrikası patlaması için iddianame hazırlandı, 7 kişi için 22 yıl hapis cezası istendi. İddianamedeki tüyler ürperten tespitler RS FM'de Atilla Güner'le Akşam Postası yayınında anlatıldı. İşte iddianameden çarpıcı detaylar:

İş güvenliği uzmanı: 'Eksikleri görme' dediler

  • İş Güvenliği Uzmanı Aslı Bozkurt, “Haftada üç gün geliyordum, bana dediler ki eksikleri görme, deftere de yazma. İşçiler geldi bana burası patlayacak Aslı hanım bir şey yapın dedi. Ben dayamadım olaydan birkaç gün önce istifa ettim, istifam işlemdeydi” dedi.  
  • Kimyager Ahmet Çağrıcı’nın “Burada Hasan Ali Velioğlu var ikinci adam oydu” sözleri üzerine ifadesine başvurulan Hasan Velioğlu, “Ben burada şofördüm. 25 Yıl araba kullandım sonrasında otur burada işçileri çalıştır, patronun talimatlarını sen uygula dediler” diye anlattı.

"5 patlama oldu, önlem alınmadı"

  • Yıllar içinde 5 patlama meydana gelen fabrikanın emniyetten ve belediyeden izni yok. Üretim için Emniyete yazı yazılmış ancak emniyetin önce tesisteki eksikliklerin giderilmesi uyarısına rağmen imalat izinsiz başlamış.
  • Tesisteki 4 bina ruhsatsız. Aralarındaki mesafe 50 metre olması gerekirken 8 metre ve aralarında duvar yok. Sığınak yapı projesi 2004 onaylı ama inşat yapılmamış. Sigorta kutusu uygun değil. Bu tür olaylara karşı tatbikat yaptırılmamış. Aydınlatma riskli.
  • Bu tür işletmelerde belirli sıcaklığın aşılmaması için klima olması gerekirken aspiratörler kullanılıyordu.
  • Patlayıcı taşımak için özel araç kullanılması gerekirken sıradan bir otomobil ile taşıma yapılmış. Kaçak akım rölesi yok.
  • Hava fişek üretimini öğretmesi için getirilen Çinli yetkili, “masraflı” olduğu gerekçesiyle ülkesine geri gönderilmiş. Ondan öğrenilen kulaktan dolma bilgilerle 4-5 ton barut imal edilmiş.

Dayısını kaybeden avukat: Müdahil olacağız

Patlamada dayısını kaybeden Avukat Gülşen Uzuner de yayına bağlanarak “Daha önce yaşanan patlamalarda alınmayan önlemlerle son patlama ve gözardı edilen güvenlik önlemleri hemen hemen aynı. Davaya müdahil olacağız” dedi.

Kaynak: sputniknews

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA