SİYASET
Giriş Tarihi : 30-12-2021 23:36   Güncelleme : 30-12-2021 23:44

İBB Ravza Kavakçı için harekete geçti

İBB Ravza Kavakçı için harekete geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bir önceki dönemde AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan ve AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan Kalender'in belediye bursu ile yurt dışı doktora eğitimine gönderilmesine ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir önceki dönemde İBB iştiraklerinden, Metro İstanbul A.Ş. tarafından TBMM 25., 26. ve 27. Dönemler AKP İstanbul Milletvekili olan, baba tarafından Sakarya Hendek İlçesi nüfusuna bağlı bulunan Ravza KAVAKÇI Kan’ın şirkette işe başladığı tarihten çok kısa bir süre sonra şirket bursu ile yurt dışı doktora eğitimine gönderilmesine ilişkin iş ve işlemlerin incelenmesi neticesinde rapor düzenlenerek Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.  

Aynı suç duyurusunda AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan Kalender hakkında da rapor hazırlandı.

Raporda, Rabia İlhan Kalender'in KİPTAŞ A.Ş.’ye iş başvurusunda bulunmasını takiben Avukat kadro unvanı ile dış görevli kadro sınıfına görevlendirilmek üzere İnsan Kaynakları Müdür V. Remzi Köktaş’ın teklifi, Genel Müdür Yardımcısı Eyyüp Karahan’ın uygun görüşü ve Genel Müdür İsmet Yıldırım'ın onayı ile 05 Şubat 2007'de işe girişinin yapıldığı belirtildi.

"ÇALIŞMIŞ GİBİ BELGE TANZİM ETMİŞ OLABİLİR"

Raporda Rabia İlhan Kalender'in AKP'nin internet sitesinde yer alan özgeçmiş bilgilerinde çeşitli görevlerde yer aldığı ve ve bu nedenle şirkette hiçbir zaman çalışmadığı, ancak çalışmış gibi belgeler tanzim edilmiş olabileceği ifade edildi.

Raporda burs sözleşmesi kapsamında Rabia İlhan Kalender için şirket bütçesinden 671 euro (GBP), 9 bin 940 dolar, 123 bin 722 lira ve 128 bin 247 euro masraf ödendiği belirtildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

Rabia İlhan Kalender'e ait Yurt Dışı Lisansüstü Eğitim Sözleşmesi’nin yukarıda belirtilen hükümlerinin ihlal edilmiş olmasına rağmen, eski KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım'ın, eski KİPTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Çolak'ın  ve eski Kiptaş İnsan Kaynakları Müdürü Remzi Köktaş'ın KİPTAŞ mallarını ihlal ettikleri düşüncesiyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi. 

YÖNETİCİLER HAKKINDA DA SUÇ DUYURUSU

Ayrıca, 2005-2015 yılları arasında ülke dışında ikamet ettiği Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı internet sitesinde beyan edilen Rabia İlhan Kalender'in 5 Şubat 2007 tarihinden itibaren yurt dışı doktora öğrenimine gönderildiği Kasım 2008 tarihine kadar KİPTAŞ’ta çalışmış gösteren eski Kiptaş İnsan Kaynakları Müdürü Remzi Köktaş, eski KİPTAŞ Genel Müdür Yardımcıları Eyyüp Karahan ve Tuncay Çolak ile eski KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım haklarında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi. 

"KİPTAŞ MALLARINI İHLAL"

2005-2015 yılları arasında ülke dışında ikamet ettiğini resmi internet sitesinde beyan eden Rabia İlhan Kalender'in 5 Şubat 2007 tarihinden itibaren yurt dışı doktora öğrenimine gönderildiği Kasım 2008 tarihine kadar KİPTAŞ’ta istihdam edilmiş-çalışmış gibi gösteren ve Rabia İlhan Kalender'e bu kapsamda kamuya ait şirket parasından ödeme yapan eski Kiptaş İnsan Kaynakları Müdürü Remzi Köktaş, eski KİPTAŞ Genel Müdür Yardımcıları Eyyüp Karahan ve Tuncay Çolak ile eski KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım haklarında Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi. 

"YASAL FAİZİYLE TAZMİN"

Raporda eski KİPTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Vural, eski Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Kahraman, eski Yönetim Kurulu Üyeleri Kenan Kırtıl, eski Kiptaş İnsan Kaynakları Müdürü Remzi Köktaş Mehmet Sabri Erten, Turan Konak, Orhan Akyıldız, Abdurrahman Yıldırım, Yakup Demirhan, Yılmaz Yıldız, Recep Bozloğan, M. Hüsref Şeref, Ebubekir Özbey ve İsmet Yıldırım'ın isimleri yer aldı. 

KİPTAŞ gelirinin kişilere haksız yarar veya çıkar sağlayacak şekilde ödenmesine ve KİPTAŞ mallarının ihlali ile zararına neden olan ve bu zararı gidermekle yükümlü olan isimlerin KİPTAŞ gelirlerini kişilere haksız yarar veya çıkar sağlayacak şekilde ödediği belirtildi. 

Zararın yasal faizi ile tahsil edilmesi gerektiği vurgulandı.

Odatv.com