Advert

Advert

Advert
TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 26-03-2021 11:57   Güncelleme : 26-03-2021 12:06

Hyundai'de işçiler eyleme devam ediyor!

Hyundai'de işçiler eyleme devam ediyor!

Hyundai’de fabrika yönetimi tarafından işçiler üzerine kurulan baskı sonrası eylemler başladı. İzmit'in önemli fabrikalarından olan Hyundai’de işçiler dünden beri eylemde. İzmit’te Hyundai fabrikası kurulduğu günden beri süre gelen baskılar, işçi aleyhine kararlar alan, onların özlük haklarını daraltan, despot ve işçiye zulüm eden yönetiminin sonucuna işçiler daha fazla dayanamadı.2021 yılı zam oranının eski işçiler için yüzde 14, yeni işçiler için yüzde 10 olarak açıklanmasıyla birlikte işçiler eyleme başladı.

Sendikal haklara izin vermeyen, sendika kurmak isteyen işçileri işten çıkartan, diğerlerini baskılayan, işçilerin hak taleplerine işten çıkarma ile tehdit edip işçileri sindiren Hyundai yönetimi bu kararları alırken Türk yöneticileri de baskı ile aldıkları kararlara uymaya zorladığı iddia ediliyor.

İşçisinden, yöneticisine kadar Türk çalışanlara karşı baskıcı, despot ve insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan, insana saygı duymayan, Türklere karşı acımasız ve onları çalışanı gibi değil sanki her emrini yerine getirmesi gereken köle gibi davranan bu yönetime işten çıkarılma korkusu ile sabreden işçiler artık sabredemez hale geldiği belirtildi.

Fabrika içinde yaşana sürece adeta isyan eden işçiler, “Pandamide çayı yasaklayan, işçilerin çay paralarına bile göz diken, sosyal hak ve zamları vermeyen, geçinecek kadar değil ölmeyecek kadar yaşa anlayışını sergileyen bu despot yönetimin fabrika içinde işçi takip etmesi, ispiyon mekanizması kurması, en ufak hakkını arama teşebbüs edene caydırıcı tavırlar takınmasına kimsenin dur dediği ve diyeceği yok” diye tepki gösterdi. işçiler artık işten atılma pahasına eylem yaptıklarını dile getirdi.

İdari İşler Direktörü Yoon’un işçi düşmanı tavrını işçiler “Türk düşmanlığı” olarak değerleniyor. İşçiler, “Kore’de ki kayıplarımız adına üzüntü duyuyoruz” dediler. Fabrika müdürlüğü yapan Park ise göreve geldiğinden beri işçilere karşı mobing uyguladığı fabrika içinde terör estiren, işçiye karşı acımasız tavırlar içinde olan ve bu yaptıklarına Türk müdürleri de baskı ile uymaya zorlayan anlayışı da büyük tepki çekiyor.

İşçiler, kamuoyunun Hyundai fabrikasında olan olaylara ve Türk işçilere yapılan zulümlere duyarsız kalmaması, Korelilerin Türk işçilere karşı despot tavırlarına karşı önlem alınması, alikıran, baş kesen olan yönetime uyarı verilmesi gerektiği dile getirdi.

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA