Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 25-02-2020 19:10   Güncelleme : 25-02-2020 19:29

Hüseyin Emanet'ten dikkat çeken Kentsel Dönüşüm Çıkışı

Hüseyin Emanet'ten dikkat çeken Kentsel Dönüşüm Çıkışı

İTÜ mezunu İnşaat Mühendisi, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kentsel dönüşüm ve arazi yönetimi uzmanı Hüseyin Emanet "Kentsel dönüşümün rant ve hasılat paylaşımı ile yürümediği ve aksine rant tabanlı dönüşümlerin şehirleri betonlaştırıp yaşanmaz hale getirdiği ortadadır." dedi.

AK PARTİ'DEN ADAY ADAYI OLMUŞTU

AK Parti'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Hüseyin Emanet, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında "Bölgesel kentsel dönüşüm modelleri oluşturulmalı. Bunun için bu işi yürütecek bakanlık ve belediyelerde uzman ekiplerden birimler kurulmalı." ifadelerini kullandı. 

"KANUNA İHTİYAÇ VAR"

Emanet ayrıca, "Sürdürülebilir dönüşüm için kapsamlı bir kentsel dönüşüm kanununa ihyiyaç olduğu apaçık ortadadır" dedi.

İşte Sakaryalı inşaat mühendisi, kentsel dönüşüm ve arazi yönetimi uzmanı Hüseyin Emanet'in dikkat çeken kentsel dönüşüm paylaşımları:

"BÖLGESEL KENTSEL DÖNÜŞÜM MODELLERİ OLUŞTURULMALI"

"Kentsel dönüşümün rant ve hasılat paylaşımı ile yürümediği ve aksine rant tabanlı dönüşümlerin şehirleri betonlaştırıp yaşanmaz hale getirdiği ortadadır.

Bölgesel kentsel dönüşüm modelleri oluşturulmalı. Bunun için bu işi yürütecek bakanlık ve belediyelerde uzman ekiplerden birimler kurulmalı.

Kentsel dönüşüm alanlarında dönüşüm amaçlı rantı artıran değil, yaşam kalitesi ve konforunu artıran planlar yapılmalı. Bu alanlardaki mülkiyet sahipleri kanuni mecburiyet ile kooperatifleşmeli.

Kentsel dönüşüm kooperatiflerine düşük ve uzun vadeli kredi sağlanmalı, yapılacak yapılar bakanlık ve belediyeler tarafından denetlenmeli.

"SERTİFİKA KANUNU ÇIKARILMALI"

Küçük hisselerin çözümü ve dönüşümün hızlanması için gayrimenkul sertifikası kanunu çıkarılmalı. Bu sertifikalarla istenilen her hangi bir yerde başka bir gayrimenkul alınabilmeli.

Sonuç olarak sürdürülebilir dönüşüm için kapsamlı bir kentsel dönüşüm kanununa ihyiyaç olduğu apaçık ortadadır.

Bu kanunla; a) Kentsel dönüşüm kooperatifleri, b) Kentsel dönüşüm alanında mülkiyetin nasıl gayrimenkul sertifikadına dönüşeği, c) Kentsel dönüşüm yapılacak slanlarda planlama ve uygulama esasları, d)Kentsel dönüşüm finansmanı yönetimi esasları belirlenmeli."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA