Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 01-09-2020 15:58   Güncelleme : 01-09-2020 16:09

Hürriyet yazarı Savaş Özbey Sakarya'daki patlamayı köşesine taşıdı

Hürriyet yazarı Savaş Özbey Sakarya'daki patlamayı köşesine taşıdı

Hürriyet Gazetesi yazarı Savaş Özbey geçtiğimiz haftalarda Sakarya'nın Hendek ilçesinde ve ardından Adapazarı Taşkısığı Mahallesinde meydana gelen patlamaları köşesine taşıdı. Özbey, havai fişek fabrikasında meydana gelen ve 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamalar için "felaket hafızamızda" diye yazdı. Savaş Özbey köşe yazısına "Havai fişeğin yerini dronlar alır mı?" başlığını atarken, şu ifadeleri kullandı.. İşte o yazı:

"30 Ağustos Zafer Bayramı için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde İletişim Başkanlığı’nca hazırlanan 300 İHA’lı ışık gösterisi gösterdi ki, geleceğin teknolojisi dronlar, başka birçok alanda olduğu gibi kutlama sektöründe de havai fişeklerin tahtını sallayacak.

30 Ağustos kutlamalarında hemen herkes, ışıklı dronlarla yapılan gösteriyi çok etkileyici buldu. Bayraklar, yazılar, Atatürk silueti...

Diğer taraftaysa her kutlamada akla gelen havai fişekler var.

Ankara’daki dron gösterisiyle hemen hemen aynı saatlerde Nevşehir’deki bir havai fişek gösterisinde yangın çıktı. Neyse ki havai fişeklerin tutuşturduğu otluk alandaki yangın, evlere sıçramadan söndürüldü. Sakarya’daki havai fişek fabrikasında çıkan yangın felaketi zaten hafızamızda, daha üstünden 1 ay bile geçmedi. 

Üstelik bu, aynı fabrikada çıkan ilk yangın da değildi.

Havai fişeklerin doğaya zararları da malum. Havayı kirletiyor, kuşların korkudan ölmesine neden oluyor.

Gürültü kirliliği de cabası. Ben Haliç’te oturuyorum, hemen her akşam bir havai fişek gösterisi var. Ucuzundan da galiba, görselliği az, sesi bomba gibi. Evin içinde oturulmuyor.

Havai fişekle kıyaslandığında dronlar, kömür enerjisi karşısında temiz enerji gibi.

Üstelik hem gelişmeye açık hem de çok ileri olduğumuz bir alan.

Tech Drone League (TDL) adında bir kuruluşumuzun olduğunu, dron pilotu ve eğitmenleri yetiştirdiğini, takımlar kurup yarışmalar organize ettiğini biliyor muydunuz?

Hatta şimdi Formula-1 geri geleceği için gündemde olan Tuzla’daki Intercity İstanbul Park’ta bir kampüsleri var.

Son 30 Ağustos kutlamaları gösterdi ki geleceğin teknolojisi dronlar başka birçok alanda olduğu gibi, kutlama sektöründe de havai fişeklerin tahtını sallayacak."

Kaynak: Hürriyet

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA