Advert

Advert

Advert
TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 18-03-2021 14:10   Güncelleme : 18-03-2021 14:15

HDP iddianamesinden Gergerlioğlu çıktı!

HDP iddianamesinden Gergerlioğlu çıktı!

Milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu, HDP iddianamesinde de yer aldı. İdamemde Gergerlioğlu için siyasi yasak istendi. HDPli vekil, geçtiğimiz haftalarda, Sakarya için kara propaganda yaptığı gerekçesiyle tepki çekmişti. Gergerlioğlu, HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya'nın, "Sakarya'da iken annemle telefonda Kürtçe konuşmaya korktum" ifadelerini paylaşmış, üzerine de destek notu eklemişti. 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından HDP'nin kapatılması istemiyle hazırlanan 609 sayfalık iddianamede, partinin 'devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği' savunuldu. Başsavcılığın iddianamesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzur ve güveni için HDP'nin temelli kapatılmasının hukuksal zorunluluk olduğu' görüşü dile getirilerek, partinin temelli kapatılması ve hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istendi.

Hazırlanan iddianamede, Milletvekilliği düşürülen HDPli vekil de yer aldı. Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun, Gara operasyonu sonrası sosyal medya hesabından attığı mesajlarda iddianameye girdi. Gergerlioğlu da “PKK elindeki esir askerlerin yakınları 2,5 sene önce bana başvurmuştu. Sağ salim dönüşleri için yardım istemişlerdi. Bir barış ortamı olsa belki o insanlar hayatta olurdu. Barış, hayat için her şeyi yapardım ama devlet yetkilileri böyle bir şeyi hiç düşünmedi, adım atmadı” demişti. 

İddianamede ayrıca 687 kişi hakkında siyasi yasak istendi. o isimlerin arasında da Ömer Faruk Gergerlioğlu yer aldı.

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA