Hendek
Giriş Tarihi : 25-08-2020 13:16   Güncelleme : 25-08-2020 13:21

Havai fişek fabrikası avukatı: Tepkiler yargısız infaz

Havai fişek fabrikası avukatı: Tepkiler yargısız infaz

7 işçinin hayatını kaybettiği patlamanın yaşandığı havai fişek fabrikasının avukatlığını üstlenen Sakarya Baro Başkanı Abdurrahim Burak, patrona dönük tepkilerin yargısız infaz olduğunu iddia etti.

Sakarya Hendek’te 7 işçinin hayatına mal olan havai fişek fabrikasındaki patlama sonrası Sakarya Baro Başkanı Abdurrahim Burak’ın müvekkili olan fabrika patronlarını aklama girişimine bir yenisi eklendi.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde, 7 kişinin yaşamını yitirdiği havai fişek fabrikasının sahibi Yaşar Coşkun’un avukatı ve Sakarya Baro Başkanı Abdurrahim Burak, olaya ilişkin 'kusur raporu' tamamlandıktan sonra dava açılacağını bildirdi. Daha önce patlamadan işçileri sorumlu tutan açıklamalarıyla gündeme gelen Burak, fabrika patronuna dönük tepkileri yargısız infaz olarak niteledi:

“Yaşar Coşkun, bir sorumluluktan kaçma çabasında değildir. Ancak yargılama yapılmadan infaz yapılması adaletsizliktir, doğru değildir.”

Patlamada en büyük hasarı yakınlarını kaybedenler ve fabrika sahiplerinin aldığını belirten Abdurrahim Burak, “Buradan işverenin kendi iş yerinde sanki bunu kasıtlı olarak, patlama olmasına sebebiyet verecek hal ve hareketler içerisindeymiş gibi algı oluşturmak en büyük haksızlıktır. Kim ister kendi evi, iş yeri yanıp kül olsun? Burada dikkat çekilmesi gereken en önemli husus, zaten en büyük hasarı vefat eden işçilerimizin ailelerinin görmesi ve onlarla birlikte en büyük hasarı iş yeri sahiplerinin görmüş olmasıdır” dedi.

7 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan havai fişek patlamasının yaşandığı fabrikanın diğer avukatı Mehmet Mangıroğlu da 6 Ağustos 2020 tarihinde DHA’ya röportaj vermiş ve patlamadan işçileri ve İSG uzmanını sorumlu tutmuştu

NE OLMUŞTU?

Hendek ilçesi Yukarı Çalıca Mahallesi’nde bulunan havai fişek fabrikasında 3 Temmuz günü meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybederken, 114 kişi ise yaralandı. Soruşturma kapsamında fabrika sorumlu müdürü A.A., fabrika müdürü ve genel ustabaşı H.A.V., genel  ustabaşı E.Ö., iş güvenliği uzmanı A.B. ve fabrika sahibi Yaşar Coşkun tutuklandı.

Kaynak: Evrensel

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA