Advert

Advert

Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 12-03-2021 11:13   Güncelleme : 12-03-2021 11:27

Halis Bayancuk yürüyüşüne kovuşturmaya yer yok kararı

Halis Bayancuk yürüyüşüne kovuşturmaya yer yok kararı

İstanbul’da, Terör örgütü DEAŞ'ın sözde "üst düzey yöneticisi" olduğu belirtilen "Ebu Hanzala" kod adlı Halis Bayancuk için yapılmak istenen yürüyüş hakkında “Kovuşturmaya Yer Yoktur” kararı verildi. Karar, Tevhid Gündemi tarafından duyurulurken, "Yapılan etkinlikler "barışçıl eylemler" olarak nitelendi. Suçu ve suçluyu övmenin kanuni unsurlarının oluşmadığı belirtildi." ifadeleri kullanıldı.

4 Ocak’ta İstanbul’un iki farklı noktasında toplanan ve hakkında 12 yıl 6 ay hapis cezası verilen Halis Bayancuk için Sakarya Mahkemesinin verdiği kararı protesto eden grup, yürüyüş yapmış ve polis engeli ile karşılaşmıştı. 

Bağcılar ve Bakırköy’de yapılan basın açıklamaları sonrası Tevhid Dergisi gönüllülerinden oluşan iki grup Bakırköy Adliyesi’ne yürümek istemişti. Polis ekipleri Bakırköy meydanında toplanan grubun basın açıklaması yapmasına engel olmuş, yürüyüş için izin vermeyeceklerini söylemişti. Sonrasında gözaltına alınan Tevhid Dergisi gönüllülerinin tamamı savcılık talimatı ile ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmışlardı.

Geçen iki aylık zaman zarfında adli tahkikatı tamamlayan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Tevhid Dergisi gönüllülerinin tamamı hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Savcılık makamının kamu adına yaptığı detaylı hukuki inceleme sonrası, kitlenin 2911 sayılı toplantı, gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet” ve “suçu ve suçluyu övme” suçlarının kanuni unsurlarının oluşmadığı belirtilerek takipsizlik kararı verildi.

Tevhid Gündemi, kararı yorumlarken şu ifadelere yer verdi: "Yapılan incelemede özellikle Tevhid Dergisi gönüllülerinin hiçbir surette şiddet unsuru içermeden oturma eylemi ve sessiz bir yürüyüş gerçekleştirmek istedikleri, bu durumunda AİHS ve Anayasa çerçevesinde korunan temel haklardan olduğu vurgulandı. Bununla birlikte taşınan dövizlerde ve giyilen yeleklerde yazan yazıların "suçu ve suçluyu övme" veya "şiddete teşvik" gibi olgulardan uzak olduğu belirtildi. Kararda kitlenin "düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı" ve "barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı" sınırları içinde kaldıklarının vurgulandığı görüldü."

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA