Advert

Advert

Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 17-03-2021 21:11   Güncelleme : 17-03-2021 21:41

Fabrika sahibi Yaşar Coşkun'un savunmasında astrolog detayı

Fabrika sahibi Yaşar Coşkun'un savunmasında astrolog detayı

7 kişinin öldüğü, 100'ü aşkın kişinin de yaralandığı Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'ndaki patlamaya ilişkin dava duruşması bugün de görülmeye devam etti. Dava duruşmasının 3. gününde ifade veren fabrika sahibi Yaşar Coşkun, bir astroloğun, patlama olacağını önceden tahmin ettiğine değindi. Coşkun'un savunmasından notlar şöyle:

"76 YAŞINDAKİ BABAMA 'SANIK' DEDİ"

Sanık Yaşar Coşkun: "Av. Can Atalay 76 yaşındaki babama Sanık Ali Rıza dedi. Savcı olay yerine geldiğinde patlama devam ediyordu, kaç kişi çalıştığını sordu. Bilmiyorum dedim.

"CUMHURBAŞKANIMIZI İKİ KERE ARADIM"

Sayın Cumhurbaşkanımızı iki kere aradım. Allah razı olsun. Bana; Yaşar Bey, kaç kişi çalıştığını bilmiyor musunuz dedi. Hemen gitmiş kulağına. Sayın İç İşleri Bakanımız ve Sağlık Bakanımız sağolsunlar fabrikaya bizzat geldiler.

"SUÇUM VARSA CEZAMI ÇEKEYİM..SUÇLU DEĞİLİM, SUÇLU ADAYIYIM"

Ben avukat değilim hukukçu da değilim. Burada baya bir şey öğrendim. Benim suçum varsa cezamı çekeyim. İspatlanmamış suç, suç değildir. Ben şu an suçlu değilim, suçlu adayıyım. Ben kimseye yetki devri yapmadım. Kanunen sorumlu müdür çalıştırmak zorundaydım.

"KONU ÇİZME, ÖNLÜK DEĞİL"

Bu patlama nerede, niçin oldu, neden o kadar büyüdü. Konu bunlar. Çizme, önlük değil. Hepsi aynı kişilerden şikayetçi, arada bir anlaşılmasın diye Erşan'dan şikayetçi olmayanlar oldu.

Bu patlama 5 saat sürdü. Ben bütün gün oradaydım. herkes muskaların patladığını söyledi. Bir ben muskaların patladığını görmemişim, hayret ediyorum söyleninlere.

"ÖRGÜTLÜ OLARAK YALAN BEYANDA BULUNDULAR, ŞİKAYETÇİYİM"

Fabrikada keşif yapılmasını, muska bölümünde inceleme yapılmasını, eğer muska bölümünde patlama olmadıysa herkesten örgütlü olarak yalan beyanda bulundukları için şikayetçiyim.

"DRONE ÇEKİMLERİNİ DE İZLEYİN"

Haberiniz var mı bilmiyorum drone çekimleri de var. Onları da incelerseniz iyi olur. Müsiad başkanı olarak kriz zamanında bile ben işyerime işçi aldım. İSG eğitimleri yapıldı. Bölüm bölüm eğitim yapıldı. Müfettişler geldikleri zaman kıyafetleri kontrol ediyorlardı. Zaten kıyafetler kanuna uygun alınıyordu. Havai fişek konusunda mesleki eğitim verecek kimse yoktu. Ben MEB'e yazı yazdım, bu kapsamda eğitim verilsin diye kol açtık. Belgeleri de vardır zaten. Tüm konuştuklarımın belgesi zaten vardır. Patlamanın Çin mahallesinde başladığını gördüm. Haftanın 6 günü çalışıyorduk. Sabah 8 Akşam 5. Cumartesi günlerinde de çalışıyorduk.

Süleyman Soylu bana bu olayın nasıl olduğunu sordu. Sanki bir şeye basılmış gibiydi. Sonra patlamalar olmuş gibiydi dedim.

"ASTROLOG PATLAMA OLACAĞINI BİLMİŞ"

Ayrıca bir astrolog da havai fişek fabrikalarında patlama olacak demiş.

Bizim 1 tane kimyager çalıştırma zorunluluğumuz varken biz 3 tane çalıştırıyorduk.

"PATROL OLARAK HERŞEYİ BİLMEK ZORUNDA DEĞİLİM"

Patron olarak her şeyi bilmek zorunda değilim. Yeri geliyor 15 gün gelmiyorum işe. Olası kast filan konuşuldu. Ben bu işin olmasını isteyecek en son kişiyim.

"İŞÇİ ÇALIŞTIRMAYI HAYIR OLARAK GÖRÜYORUZ"

Biz işçileri çalıştırmayı hayır olarak görüyoruz 80-90 yaşına kadar çalıştırmak isteriz. Bunun da dikkate alınmasını istiyorum. Twitterda bir sürü kişi bana kötü yorumlar yaptı. Hakkımda kötü twitler attı."

DURUŞMA YARIN DA SÜRECEK

Sanık Yaşar Coşkun'un savunmasının ardından duruşma yarın saat 10.00a bırakıldı.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA