Advert

Advert

Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 15-03-2021 13:18   Güncelleme : 15-03-2021 16:23

Fabrika sahibi Yaşar Coşkun kendini böyle savundu

Fabrika sahibi Yaşar Coşkun kendini böyle savundu

7 kişinin öldüğü, 100'ü aşkın kişinin de yaralandığı Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'ndaki patlamaya ilişkin dava duruşması devam ediyor. SEGBİS’teki sorun nedeniyle kayıt sisteminin açılması bekleniyordu. Tutuklu bulunan fabrika sahibi Yaşar Coşkun'un savunmasından notlar şöyle: 

"BASIN HAKKIMIZDA YALAN YANLIŞ HABERLER YAPIYOR"

“Biz yaklaşık 50 yıllık bir aile firmasıyız. Çalışanlarımızla aile gibiydik. Hakkımızda basın da yalan yanlış haberler yapılıyor.

"TÜZÜĞE TAMAMEN UYGUNDU"

Burası Avrupa standartlarında bir fabrikadır. Türkiye’de patlayıcı madde imal etmek kolay değil. Fabrikamız Bakanlık tüzüklerine tamamen uygundu. Hem 50 yıllık emeğimizi hem de çalışma arkadaşlarımızı kaybettik.

"2014'TEKİ KAZA İŞ KAZASI DEĞİLDİ"

Basında sanki sürekli bizde iş kazası oluyormuş gibi yalan haberler çıkıyor. Bizde son kaza 2011’de olmuştur. 2014’teki bize göre iş kazası değil, çünkü fabrikanın çalışmadığı Pazar günü gerçekleşti.

"BANA TERÖRİSTMİŞİM GİBİ MUAMELE YAPILIYOR"

Bana teröristmişim gibi muamele yapılıyor, iş cinayeti deniliyor. Halbuki ben saygın bir iş adamıyım. Türkiye’nin gelişmesi için elinden geleni yapmış bir firmanın ortağıyım. Bizim ne kadar düzenli olduğumuzu Türkiye’de herkes bilir

"SABOTAJ"

Ben ilk günden beri bu olayın sabotaj olduğunu söylüyorum. Bizim fabrikamızda kaza ilk defa olmadı, biz kazanın nasıl olabileceğini anlayabiliriz.

"BAKANIMIZ DA SORDU, ONA DA ANLATTIM"

Sayın İçişleri Bakanımız da bana sordu ‘bu olay nasıl oldu’ diye. Ona da anlattım sabotaj olduğunu düşünüyorum dedim.

"BU İŞTEN ANLAYAN, BİZDEN BAŞKA ÇOK KİMSE YOK"

Türkiye’de havai fişek işinden anlayabilecek bilirkişi yoktur. Bu işten anlayan bizden başka çok kimse yoktur. Bu yüzden bilirkişi raporunaki hususlara da itiraz ediyorum.

"SAVAŞ ÇIKSA, DEVLET BURADA CEPHANE ÜRETİR"

Bilirkişiler nasıl bu fabrika mevzuata uygun değil diyor. Bizim fabrikamız sürekli denetlenirdi. Öyle olsa 16 sene nasıl çalışacaktı bu fabrika. Bizim fabrikamız aynı zamanda sefer görev emri olan bir fabrikadır. Savaş çıksa, devlet burada cephane üretir

"EVET DOĞRU...3 TANE KAÇAK YAPI VAR"

Raporda kaçak yapı deniliyor. Doğru üç tane kaçak yapı var ama toplamı 30-40 m2’dir. Aşırı yoğunluk olmuştu, bu yoğunluğu azaltmak için bunu inşa etmiştik. Ruhsatını da alacaktık, ama bu olay olunca alamadık.

"RAPORLAR İŞ BİLMEYEN KİŞİLER TARAFINDAN YAZILMIŞ"

Bu raporlar dediğim gibi iş bilmeyen kişiler tarafından yazıldığı için hep abartılı yazılmış. Bu fabrika sürekli denetlenir, ruhsatı da üç senede bir yenilenir, Türkiye’de, dünyada bilinen bir fabrikadır burası.

"SIĞINAK İÇİN RUHSAT ALDIK, ZORUNLU DEĞİLDİ, YAPMADIK"

Sığınak yapmak için ruhsat aldık, zorunlu olmadığı için yapmadık.

Yaptığımız iş nedeniyle, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı A sınıfı olmak zorundadır. Türkiye’de A sınıfı uzman az olduğu için B sınıfı uzman çalıştırıyorduk.

"BELGELER KAYBOLDUYSA BİZİM KUSURUMUZ YOK"

Bizde her şey belgelidir. Ancak şöyle şeyler oldu; patlamandan sonra savcılıktan geldiler, Ankara’dan geldiler. O belgelere, her şeye el koydular. Kayboldularsa da bizim kusurumuz yok.

"CUMHURBAŞKANI OLMASAYDI BEN O FABRİKAYI SÖNDÜREBİLİR MİYDİM?"

Ben cezaevine girene kadar MÜSİAD başkanıydım. Böyle saçmalık mı olur? Cumhurbaşkanı beni neden aramış diyorlar. O olmasaydı, ben o fabrikayı söndürebilir miydim, bu iş dışarıdan göründüğü kadar basit bir iş değil.

"BENİM DIŞARIDA OLMAM LAZIM"

Benim dışarıda olmam lazım. İşlerimi toparlayabilmem için, diğer işçilerin işsiz kalmaması için. 50 seneyi aşkın süregelen bir firmanın 4. Kuşak ortağıyım. Türkiye’yi bu firma sayesinde biz tanıttık. Fabrikam kapandı. Mağdur edildim.

Tekrar söylüyorum, fabrikamız stratejik bir fabrikadır. Savaş çıktığında silah üretmeye elverişlidir. Bu patlama nedeniyle sanki suçluymuşuz gibi, teröristmişiz gibi muameleyle karşılaşıyoruz.

Herkese başsağlığı diliyoruz. Biz bir aile firmasıyız, işçileri de aile üyesi olarak görüyoruz. Fabrikamız tüm standartlara ve tüzüklere uygun olarak imalat yapan bir firmadır.

Çinli olarak bahsedilen personel gittikten sonra Ahmet’e sen öğren sen yap dedim

Normalden fazla üretim olduğuna ve malzeme biriktiğine ilişkin iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Patlama bu malzemelerin bulunduğu yerde olmamıştır, misket bölümde olmuştur. Patlamanın biriktiği söylenen malzemelerle ilgisi yoktur

Ben çoğu denetimde fabrikada olmam. Genelde bu işlerle ilgilenen biri var, o ilgilenir. Bizim fabrikayı denetlemeye gelenlere şuraya bak buraya bak deme şansımız yok

Denetleme için gelirlerken bize haber verilmiyordu ancak sadece Çalışma Bakanlığı’ndan çok fazla evrak işi olduğu için önceden haber veriyorlardı.

Bizim yanlış bir iş yapma şansımız yok. Çünkü biz dünyaca tanınan ve Türkiye’yi temsil eden bir firmayız. Bu nedenle yaptığımız işte dikkatli olmamız gerekir

Ben MÜSİAD başkanı olduktan sonra kurul toplantılarına katılamamaya başladım. İş güvenliği ile ilgili kayıtları ben görmedim, bilmiyorum

Fabrikada formülleri sadece usta, işi öğrenmesini söylediğim Ahmet ile vefat eden Sabahattin Tepeçınar bilir

(İş Güvenliği Uzmanı ve aynı zamanda sanıklardan Aslı Bozkurt’un Yaşar Coşkun’un Hasan isimli çalışana doğrudan emir ve talimat verdiğini, iş güvenliği tutanaklarına her şeyi yazdırmaya müsade etmediği şeklindeki ifadesi okunarak soruldu)

"ASLI HANIMIN İFADESİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Aslı hanımın ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kaldı ki, kendisinin yaptığı iş gereği böyle durumun mevcut olması halinde bildirme yükümlülüğü bulunmaktadır

(İfade sırasında kullandığı “dikkat etsinler” ifadesine karşılık Av. Mürsel Ünder kimin ve hangi konuda dikkatli olması gerektiğini sordu. Yaşar Coşkun cevaben: “Herkesin dikkatli olması gerektiği söyledim” dedi.)

Av. Mürsel Ünder’in sorusu üzerine sanık Yaşar Coşkun: “2007’de yapılan denetleme sonrasında eksiklikler tespit edildi. Fakat eksiklikler giderilemeden kaza oldu. Ancak bu eksiklikler giderilene değin fabrika için kapatma yönünde bir karar verilmedi.” şeklinde konuştu.

AŞKIŞLI PROTESTO

Sanık Yaşar Coşkun’un avukatı, Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, soruların esasa ilişkin olmadığı gerekçesiyle itiraz etti. Buna karşılık salonda bulunan müştekiler alkışlayarak protesto ettiler

Av. İlknur Ebiz Yıldız’ın esasa ilişkin olduğuna ilişkin beyanlarına karşılık Mahkeme Başkanı da soruların yerinde olduğunu ifade etti.

Yaşar Coşkun'un avukatlığını yapan Sakarya Barosu Başkanı Av.Abdurrahim Burak itirazlarına devam etti. Cevaben Av.Berrin Demir geçmişte yaşanan tüm ihlallerin yargılamaya konu patlamayı hazırlayan nedenler olduğunu ve sanığın dünya çapında, problemsiz bir firma olduğunu ifade etmesi nedeniyle sorulduğunu beyan etti.

Mahkeme Başkanı, yapılan itirazlar karşısında soruların sorulabileceğini, ancak nihayete bağlanması gerektiğini ifade etti.

Av. Mürsel Ünder kaç iş güvenliği uzmanının çalıştırıldığını, işin niteliği gereği hangi sınıf iş güvenliği uzmanı çalışması gerektiğini sordu. Cevap veren Yaşar Coşkun “İşyerinde daimi olarak sanıklardan sadece Aslı Bozkurt çalışmaktadır. Haricen dışarıdan İSG desteği almaktayız. A sınıfı uzman gerekiyor. Ancak mevzuatın B sınıfının da bu görevi yapmasına izin vermesi sebebiyle B sınıfı iş güvenliği uzmanı olan Aslı Bozkurt’u çalıştırdık" dedi.

Av.Abdurrahim Burak’ın sorusu üzerine yeniden söz alan Yaşar Coşkun:“Barut üretimi yapabilmemiz için patlayan fabrikadan daha büyük bir fabrikaya ihtiyacımız var.” dedi. Av.Abdurrahim Burak birtakım fotoğraflar sunarak mevcut makinelerin barut kırmak için kullanıldığını ifade etti

Av. Can Atalay ise “Beyan veya delil sunma aşamasında değiliz. Bunun için sanığın cevap vermeye devam etmemesi ve soru aşamasının sonlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Sanık Yaşar Coşkun müdafii Av. Abdurrahim Burak “Yasa dışı bir iş yapıyorsanız baskına ihtiyaç vardır. Sanki müvekkilin denetimden kaçıyormuş gibi bir izlenim yaratılmaktadır.” dedi.

Sanık Yaşar Coşkun müdafii Av. Abdurrahim Burak “Eksikliklerin bulunması bir şey ifade etmez, giderilmesi için süre talep edilir. Bu nedenle, müvekkilin denetimden kaçmasını gerektirecek bir durum yoktur.” şeklinde konuştu.

Ali Rıza Ergenç ise, sağlık koşulları gerekçesiyle oturarak savunmasını yaparken, “Ölenlerin ailelerine sabırlar diliyorum. Siparişleri Hasan Ali Velioğlu alır. Ahmet, Çin mahallesinde çalışırdı.Çinli olarak ifade edilen çalışanla birlikte çalışarak işi öğrendi. Barut üretimi için en az 10 tane makine gerekir. Kaçak olarak ifade edilen üç yapı depo olarak kullanılmak üzere yapıldı.” dedi.

Av. Özgür Akın da konuşmasında, bir önceki kazadan mesul olan kişinin halen firmada çalışıp çalışmadığını sordu. Cevap veren Ali Rıza Ergenç bu kişinin halen firmada çalıştığını söyledi

Av. Özgür Akın “Siz sorumlu müdürlerinizi kurban olarak mı seçersiniz?” sorusunu yöneltti. Cevap veren Ali Rıza Ergenç Coşkun “Siz bize ateş etmeye gelmişsiniz” ifadesini kullandı.

Sanık Ali Rıza E. Coşkun müdafii Av.Mehmet Mangıroğlu: “Ali Rıza amca bir aile büyüğü olarak yer almaktadır.İşyerine ara sıra uğramakta,sorumluluk gerektiren faaliyetlerden uzaktır.Bu doğrultuda,kendisinin sorumlu tutulmaması gerektiğini vicdanlara arz ediyoruz”

Av. Evren İşler: “CMK m. 200 uyarınca Ali Rıza Ergenç Coşkun’un Hasan Ali Velioğlu üzerine baskı kurma ihtimaline binaen duruşma salonundan çıkartılmasını talep ediyoruz.”

Av. Mehmet Mangıroğlu Ali Rıza Ergenç Coşkun’un salonda bulunmasının herhangi bir baskı unsuru teşkil etmeyeceği gerekçesi ile itiraz etti.

Av. Can Atalay: “Madde hükmü açıktır. Bu hususta tarafların veya vekillerinin beyanının alınmasına gerek bulunmamaktadır. En ufak bir şüphe halinde dahi resen uygulanması gerekmektedir.”

Cumhuriyet Savcısı: “Dosya içerisinde baskı unsuru oluşturacağı yönünde herhangi somut bir delil bulunmamaktadır. Bu nedenle Ali Rıza Ergenç Coşkun’un duruşmadan çıkartılması yönündeki talebinin reddine karar verilmesi kamu adına mütalaa olunur.”

Hasan Ali Velioğlu: “Siparişleri ben alırdım, satacağımız yerleri de belirlerdim. Ali Rıza amca müdürlükle ilgili şaka yapmıştı. Ben işyerinde müdür değildim”

Ali Rıza Ergenç Coşkun’un duruşma salonundan çıkartılmasına ilişkin talep reddedildi.

AYRINTI GELİYOR

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA