Advert

Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 30-07-2021 21:02   Güncelleme : 30-07-2021 21:14

Eylem yapan Iraklı işçilerin sesi Sakarya'ya da ulaştı

Eylem yapan Iraklı işçilerin sesi Sakarya'ya da ulaştı

Irak Bağdat’ta Albaraka Group’un şantiyesinde çalışan 23 işçi, haklarını alamadıkları için iş bırakma eylemi yaptı. Yaklaşık 22 gündür eylemlerine devam eden işçiler, Türkiye’ye dönmeyi ve maaşlarının ödenmesini talep ediyor. İşçilerin sesi Sakarya'ya da ulaştı. İşçiler Sakarya Detay Haber'e konuştu... İşte ayrıntılar:

Irak’ın Bağdat kentinde bir inşaatın ana firması olan Albaraka Group’ta çalışan 23 işçi, aylardır maaşlarının ödenmesi ve Türkiye’ye geri dönme talebiyle 7 Temmuz’da iş bırakma eylemi başlattı. 22 gündür eylemlerine devam eden işçiler, mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti. Şubat ayında Bağdat şehrine turist vizesi ile giriş yapan işçiler, firmanın kendilerine oturma izni alacaklarını söylediğini ancak bu sözün tutulmadığını belirtti. Dışişleri Bakanlığı’na ve konsolosluklara başvurduklarını ancak hiçbir sonuç elde edemediklerini belirten işçi Osman Erol, “Şu an kaçak göründüğümüz için şantiye dışına çıkamıyoruz. Maaşlarımızı istediğimizde polise ihbar edilmekle tehdit ediliyoruz” ifadelerini kullandı.

HAKKINI İSTEYEN TEHDİT EDİLİYOR

Aylardır alamadıkları maaşlarını istediklerinde firma yetkililerinin işçileri kolluk kuvvetleri ile tehdit ettiğini aktaran Erol, “Biz, hakkımız olanı istiyoruz. Aylardır buradayız ve maaşlarımızı alamıyoruz, istediğimiz zaman ise ‘Siz burada kaçaksınız’ diyerek polisle tehdit ediliyoruz” dedi. Ücretlerini alamadıkları için sadece kendilerinin değil, ailelerinin de mağdur edildiğini söylen Erol, “Ailelerimiz zorda. Çoğu arkadaşlarımız kirada. Ev sahipleri ile kötü duruma düştük, çocuklarımıza destek olamıyoruz. Bizim yaklaşık 60 bin dolar alacağımız var. Ancak şimdi cebimizde 1 lira bile yok, içtiğimiz suyu bile kendimiz ödüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye dönmek ve haklarını alabilmek için Dışişleri Bakanlığı’na ve konsolosluklara başvurduklarını belirten Erol, gidiş ücretlerinin karşılanacağını ancak sonrasında vergi olarak geri alınacağını söylediklerini aktardı. Yardım isterken daha çok mağdur edildiklerine dikkat çeken Erol şunları söyledi: “Biz burada zor durumdayız. Maaşlarımızı alamıyoruz ve onlar bizi daha da mağdur ediyor.”AĞIR ŞARTLARDA ÇALIŞTIRILDILAR

Şantiye içerisinde iş güvenliği önlemlerinin alınmadığını aktaran Erol, “Burada iş güvenliği denen bir şey asla yok. Çalışma koşullarımız çok kötüydü. Ayağımızda terliklerle şantiyede çalıştırıldık. Şu an şantiye de kalıyoruz, banyolarımız bir insanın kullanabileceği bir durumda değil. Kimse bize destek olmuyor” dedi. Şantiye içerisinde koronavirüse yakalanan işçilerin olmasına rağmen herkese test yapılmadığını belirten Erol şunları söyledi: “10 arkadaşımız koronaya yakalandı. Buna rağmen sadece birkaç kişiye test yapıldı gerisi umursanmadı. Test olmak istediğimiz için inşaat alanından çıktığımız zamansa bizi azarlayarak işe geri dönmemiz istendi.”

BU YAŞANANLAR İSTİSNA DEĞİL

Türkiye’den yurtdışına çalışmaya giden işçilerin yaşadıkları mağduriyetin istisna olmadığına dikkat çeken Emeğin Gücü Derneği Başkanı Mustafa Adnan Akyol, “Firmalar, işçileri İŞKUR üzerinden bulması gerekiyor ama masraf olmasını istemedikleri için başka yollara başvuruyorlar. Bu firmalardan işçilerin ücretlerini düzenli ödeyenler ancak yüzde 2 oranındadır” dedi. Firmaların işçileri mağdur ettiğini aktaran Akyol şunları söyledi: “Bu firmalar işçilerin maaşlarını vermeyip turist vizelerinin süresi dolunca polisle tehdit etmeye başlıyor. Yaşananlardan Çalışma ve Dışişleri Bakanlığı’ndan herkesin haberi var. Konsolosluklar işçilerin sorununu umursamıyor.” (Birgün)

Bağdat'da mahsur kalan 23 işçiye yetkililerden "masraflarınızı sizden alırız" 

Irak'ın Bağdat şehrine kaçak yollarla götürülen 23 işçi 3 aydır ücretlerini alamadıklarını ve Türkiye'ye dönemediklerini söylediler. 23 işçiden Osman Erol,  "Irak Türk Konsolosluğuna başvuruda bulunduk. Bize, 'sizi göndeririz ama tüm masraflarınızı sizden alırız' dediler" diyerek başlarından geçenleri anlattı. 

IRAK ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ

Irak'ın Bağdat şehrine kaçak yollarla götürülen 23 işçi 3 aydır ücretlerini alamadıklarını ve Türkiye'ye dönemediklerini söylediler. 23 işçiden Osman Erol, "Irak Türk Konsolosluğuna başvuruda bulunduk. Bize, 'sizi göndeririz ama tüm masraflarınızı sizden alırız' dediler" diyerek başlarından geçenleri anlattı. 

3 aydır ödeme alamayan, Irak'ın Bağdat şehrinde Bilge Yapı ve Mühendislik ve Aydınlar Elektirik isimli taşeron firmalar aracılığıyla Albaraka Group  firmasının işlerini yapan 23 Türkiyeli işçi ücretlerini alamadıkları gibi Türkiye'ye dönüş yapamıyor. 23 işçiden birisi olan Osman Erol yaşadıklarını şu şekilde anlattı; Aracı şirketler bizi pasaportla Habur sınır kapısından geçirerek Süleymaniye'ye oradan da kaçak olarak Bağdat'a getirdiler. Bize bir ay sonra oturma izni alınacağı söylendiği için gelmiştik. Maaşlarımızın düzenli olarak ödeneceğini ve kamp alnındaki şartların gayet iyi olduğu söylenmişti. Biz onlara inanarak geldik bir şekilde ama geldiğimiz zaman çok şaşırmıştık. Üç ay ödeme alamayınca iş bıraktık. Buradaki yetkililer ile konuştuğumda bize paralarımızın verilip gönderileceğimiz söylendi. İlk önce bayramdan önce dediler sonra bayramdan sonra dediler. Bunu dile getirdiğimiz zaman da kaçak olduğumuz için Irak polisine vermekle tehdit etmeye başladılar. Şuan Türkiye'ye gidemiyoruz, dilimiz olmadığı için burada da hiçbir şey yapamıyoruz. Bir yere de girmiyoruz. Şantiyenin içinde kalıyoruz sadece. 


TÜRK YETKİLİLERDEN "SİZİ GÖNDERİRİZ AMA TÜM MASRAFLARINIZI SİZDEN ALIRIZ" 

Türk yetkilerinden CİMER'e, İçişleri Bakanlığı'na, Milli Savunma Bakanlığı'na ve Irak Türk Konsolosluğuna başvuruda bulunduklarını belirten Erol, Konsolosluğun "sizi göndeririz ama tüm masraflarınızı sizden alırız" dediğini belirtti. "Biz zaten 3 aydır burada paramızı alamadık bir de bu giderleri bizden alırlarsa zaten mağdur durumdayız." diyen Erol son sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

23 arkadaşımızın çoğu kirada oturan insanlar ve bakmakla yükümlü olduğu aileleri var. 3 ay boyunca paramızı alamayınca artık işi bırakıyoruz dedik. Birçok göçmen Türkiye'ye giriş yapabilirken bizim hükümetimiz bize sahip çıkmıyor. Biz 23 arkadaşımız ile birlikte 1 aydır burada yatıyoruz ve hiçbir kimse bize olumlu bir şey söylemiyor. Çok mağdur durumdayız bir sıvı sabun veya içme suyumuzu bile satın alarak yaşıyoruz. Bir şey dediğimiz zaman da bizi tehdit yoluyla susturmaya çalışıyorlar. Tek amacımız hakkımız olan paramızı alıp evimize dönmek. (otekileringundemi)

SAKARYA DETAY HABER'E ULAŞTILAR

Sakarya Detay Haber'e ulaşan ve seslerini duyurmak için yardım isteyen Bağdat Albaraka Group şantiyesi işçileri çektikleri bir videoyu gönderdi. Videoda şu metin okundu: 

"CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK"

"Buradan tüm Türkiye halkına ve siyasi parti yetkililerine sesleniyoruz. Bizler Irak'ta Albaraka Grup Şantiyesinde taşeron olan Bilge Yapı Mühendislik ve Aydınlar Elektrik Mühendislik'te çalışmaktayız. Habur sınır kapısından giriş yaptık. Bahsi geçen şirket tarafından gayri resmi yollardan ülkeye getirildik. Vize çıkarılacak diyerek elimizden pasaportlarımız alındı, maaş ödemelerimiz yapılmadı, koronaya yakalanan arkadaşlarımızın sağlık koşulları sağlanmadığı gerekçesiyle 07.07.2021 tarihinde işi bırakmak zorunda kaldık. Hak edişlerimiz bize verilmedi. Aksine işverenlerimiz tarafından tehdit edildik. Cimer'e, Irak Elçiliğine ve konsolosluğa başvurduk, sonuç alamadık. Burada can güvenliğimiz yok, endişeliyiz. İnternetimiz her an kesilebilir. Bir an önce yetkililerin bu işe bir çözüm bulmalarını istiyoruz."

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Eric Jones 2 ay önce
Hey there, I just found your site, quick question…

My name’s Eric, I found sakaryadetayhaber.com after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything?

Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever.

That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes.

Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste?

Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry.

But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket?

You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW.

Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site.

You know, strike when the iron’s hot!

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them.

Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility.

Just this alone could be a game changer to make your website even more effective.

Strike when the iron’s hot!

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do for your business – you’ll be amazed.

Thanks and keep up the great work!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
It even includes International Long Distance Calling.
Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers.
CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=sakaryadetayhaber.com
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA