Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 12-11-2020 10:03

Ergün Atalay: Kıdem bir daha gündeme gelmemeli

 Ergün Atalay: Kıdem bir daha gündeme gelmemeli

Meclis’te Torba Yasa içindeki kıdem tazminatını hedef alan maddeler rafa kalktı. Türk-İş'in Sakaryalı Genel Başkanı Ergün Atalay, hem mücadele, hem müzakere ederek başarıya ulaştıklarını belirterek, işçi aleyhine konuların bir daha Türkiye gündemine getirilmemesini istedi.
Türk-İş önderliğinde Meclis’te görüşülen Torba Yasa içindeki kıdem tazminatını hedef alan maddelere karşı yürütülen mücadele başarı ile sonuçlandı. Türk-İş ve diğer işçi Konfederasyonları DİSK ve Hak-İş’in de itiraz ettiği maddeler yasadan çıkarıldı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay itiraz edilen maddelerin yasadan çıkarılması sonrası yaptığı açıklamada, ülkenin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini, bu koşullarda ülkede dayanışmanın önemli olduğunu vurguladı. Atalay, şunları söyledi:

AKLISELİM GALİP GELDİ

“Kıdem tazminatı konusu çalışma barışını bozacak bir konu. Biz Türk-İş olarak bu konuda elimizden gelen her şeyi yaptık. İşçilerin haklarının korunması için hem mücadele ettik, hem müzakere ettik. Sonunda aklıselim galip geldi ve işçilerin haklarının geri götürülmesini önledik. Bu mücadelede emeği geçen siyasi partilere, milletvekillerine, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bize destek veren basın organlarına teşekkür ederim.” Bu mücadelede kendileriyle birlikte hareket eden diğer işçi sendikaları konfederasyonları DİSK ve Hak-İş’e de teşekkür eden Atalay, “kıdem tazminatı” konusunun kendilerini çok yorduğunu kaydederek şöyle konuştu: “Türkiye’nin çok sorunu var. İşçiler koronavirüs salgını koşullarında yaşamlarını riske sokarak üretim yapıyorlar. Bu yetmezmiş gibi kıdem tazminatı mücadelesi veriyorlar. Günlerdir bu konu ile uğraşıyoruz. İşçilerimiz de bizler de çok yorulduk. Bundan sonra işçi aleyhine yasaların, uygulamaların ülke gündemine getirilmemesini istiyoruz. İşçiler haklarını koruma konusunda kararlıdır.”

‘BİRLİK OLDUĞUMUZDA YAPAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEY YOK’

Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar da maddelerin geri çekilmesini şöyle değerlendirdi: “Sonuçta emeğe yapılan saldırılar neticesinde üç konfederasyonun bir araya gelmesi ve birlikte hareket etmesi; Türk-İş ailesinin, genel başkanımız ve yönetimimizin planlı ve organize çalışmalarıyla, alanda da tüm arkadaşlarımızın verdiği güven ve destek ile sizlerin de verdiği destekle, ülkede herhangi bir kaosa neden olmadan mesajların doğru algılanması ve hedefe ulaşmasıyla çalışanların bu konuda başarı elde etmesi bizim için mutluluk verici. Biz güçlü olduğumuzda, beraber ve birlik olduğumuzda yapamayacağımız hiçbir şey olmadığını burada bir kez daha gördük. Biz bunları yaparken her zaman söylediğimiz gibi önceliğimiz ülkemizin birliği ve beraberliğidir. Ancak temsil ettiğimiz kesim adına yapılacak herhangi bir yanlışa nasıl tavır göstereceğimizi herkese göstermiş olduk. Onun için biz mutluyuz. Çok büyük sıkıntı yaşanmadan emeğin hakkına göz dikenlerin akıbetinin ne olduğunu da gördük bu vesileyle. Yöneticilerimiz Türk-İş makamlarında olduğu sürece bu haklardan geriye gitmeyeceğimizi her zaman ilan etmişlerdir ve öyle olmaya da devam edecektir.

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA