Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 17-06-2020 10:39

Ergün Atalay: Genel grev için hazırlıklı olun

Ergün Atalay: Genel grev için hazırlıklı olun

Tamamlayıcı emeklilik sistemiyle yeniden tartışmaya açılan kıdem tazminatı için Türk-İş Başkanlar Kurulu olağanüstü toplandı. Toplantıda daha önce alınan Genel Kurul kararı hatırlatıldı. Sakaryalı Genel Başkan Ergün Atalay’ın, sendika başkanlarına, genel grev için ‘Hazırlıklı olun’ talimatı verdiği öğrenildi

Türk-İş’ten kıdem tazminatı konusunda “genel grev” uyarısı geldi. Türk-İş Başkanlar Kurulu kıdem tazminatından geriye gidilmesi durumunda genel kurul kararının eksiksiz uygulanacağını yineledi.

Kıdem tazminatı konusunun yeniden gündeme gelmesi sonrasında Türk-İş Başkanlar Kurulu önceki gün olağanüstü toplandı. Toplantıda Hükümetin yeni istihdam paketinde kıdem tazminatına yönelik çalışmalar ele alındı. Yapılan konuşmalarda tüm sendika başkanları kıdem tazminatı konusunun Türk-İş’in “kırmızı çizgisi” olduğunu vurgulayarak, “kazanılmış haklardan bir milim bile geri adım atmama” politikasında ısrar edilmesini gerektiğini ifade ettiler. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın kıdem tazminatı konusunun yeniden gündeme getirilmesine tepki göstererek, “Kıdem tazminatı konusu sürekli önümüze getiriliyor. İçinde bulunduğumuz koronavirüs salgını döneminde bu konunun tartışılması doğru değil. Ne yeri ne zamanı. Ayrıca bu konuda bizim tavrımız net. Türk-İş Genel Kurulunun kıdem tazminatı konusunda aldığı bir karar var. Kazanılmış haklardan geri gidilmesi genel grev nedeni. Genel Kurulumuzun aldığı kararın gereğini yaparız. Eksiksiz uygularız” dediği öğrenildi. Atalay’ın sendika başkanlarına genel grev için “hazırlıklı olun” talimatı verdiği de bildirildi.

Bu arada Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve yöneticilerin diğer işçi konfederasyonları ile konunun taraflarından TİSK ve TOBB’la temaslarını sürdürdükleri de belirlendi. TİSK ve TOBB’un da şu aşamada kıdem tazminatında değişikliğe gidilmesine sıcak bakmadıkları ifade edildi.

‘FIRSAT VERMEYECEĞİZ’

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu 15-16 Haziran eylemlerinin yıldönümü ve kıdem tazminatına ilişkin Bakırköy’de bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Türkiye İşçi Sınıfının şanlı 15-16 Haziran Direnişi geçmiş değil gelecektir. 15-16 Haziran 1970’te işçiler en temel haklarına saldırı olduğunda ne yapılması gerektiğini göstermiştir. Grev hakkını kısıtlamayı düşünen, sendikal hakları kısıtlamayı hedefleyen 274 ve 275 sayılı yasalar meclisten geçmiş olmasına rağmen, yüzlerce fabrikadan 100 binlerce işçinin günler süren mücadelesi sonuç vermiş ve anti demokratik yasa iptal edilmiştir.

MADENCİLER HAZIR

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Merkez Yönetim Kurulu, üretim bölgelerinde madencileri ziyaret ederek çeşitli konularda bilgilendirme yaptı.

GMİS Yönetimi, önceki gün Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi’nde çalışan madencileri ziyaret etti. Ziyarete GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS Üzülmez Şube Başkan ve Yöneticileri katıldı.

Üzülmez Kuyu başında madencilere hitap eden GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeler ve alınması gereken önlemler ve yeniden gündeme getirilen kıdem tazminatı konularında madencilere bilgi verdi.

Yeşil, şunları söyledi: “Hükümetin, bu süreçte işçi arkadaşlarımızın, emekçilerin tek kazanımı olan kıdem tazminatına el uzatmasına hep birlikte izin vermeyeceğiz. Hükümet çalışmalarını şu anda yapıyor ama bizler de sert bir şekilde cevap vermek için hazırlığımızı yapıyoruz. Sizler de hazırlıklı olun.”

Yeşil’in konuşması sırasında “Kıdem tazminatı hakkımız, söke söze alırız”, “Kıdem tazminatına uzanan eller kırılsın” sloganları atıldı.

AYDINLIK

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA