TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 21-12-2020 20:24   Güncelleme : 21-12-2020 20:31

Dünyaca ünlü mobil telefon markalarından Kocaeli'ye üretim tesisi

Dünyaca ünlü mobil telefon markalarından Kocaeli'ye üretim tesisi

Dünyaca ünlü mobil telefon markaları Oppo ve Samsung Türkiye’ye yatırım yapmaya karar verdi

Oppo ve Samung markalarının Türkiyeye üretim tesisi yapacağı öğrenildi. Çinli mobil telefon üreticisi Oppo yeni yılın ilk ayında Kocaeli ve İstanbul'da kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor. Yatırımın 50 milyon dolar olacağı belirtildi. Üretim yapacak bir diğer marka ise Samsung, ilk etapta alt yüklenici aracılığıyla üretime geçmeyi hedefliyor. Kocaeli ve İstanbul bölgesinde kurulacak tesisle üretimin tamamının Türkiye'de olacağı ve montaj olmayacağı belirtildi. Çinli şirket Oppo önümüzdeki ay telefon üretimine başlamayı hedefliyor.

50 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayacak tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı öğrenildi. Modellerinin bazılarını Türkiye'de üretmeyi planlayan Oppo'nun ihracat yapacağı da belirtildi.

SAMSUNG DA HAZIR

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung'un da Türkiye'de üretim planladığı öğrenildi. Buna göre Samsung ilk etapta üretimi İstanbul'da kurulu bir alt yükleniciyle yapacağı ve üretimin montaj ağırlıklı olacağı belirtildi.

ÖNÜ AÇILMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayımlanan kararla birlikte, Cumhurbaşkanlığı kararıyla teşvik mevzuatında değişiklik yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve parçaların, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi şartıyla ithalatının önü açıldı.

SesKocaeli

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA