SİYASET
Giriş Tarihi : 12-06-2020 21:30   Güncelleme : 12-06-2020 22:22

Dikbayır: Savcılar İlker Başbuğ'un söylediklerini ihbar kabul etmeli

Dikbayır: Savcılar İlker Başbuğ'un söylediklerini ihbar kabul etmeli

Bir televizyon kanalındaki konuşması sırasında yaptığı açıklamaya ilişkin, hakkında hakaret suçundan soruşturma başlatılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ifade verdi.

İYİ Parti Mali İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, katıldığı Habertürk TV canlı yayınında ifadeye çağrılan Eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ'un FETÖ ile ilgili söylediklerinin Savcılar tarafından ihbar kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Dikbayır, Hülya Hökenek'in hazırlayıp sunduğu Enine Boyuna adlı programda şöyle konuştu: 

"BUGÜN SÖYLEDİKLERİNİ DAHA ÖNCE 2 KEZ SÖYLEMİŞTİ"

"İlker Başbuğ ömrünün 50 yılını askeriyede geçirdi. İlk açıklamasını 2015 tarihinde duruşmada yaptı. Benzer konuşmayı 2016 da komisyonda söyledi. 2020'de sadece vatandaşlık görevini yerine getirdi. Devlet Fetö ile mücadele diyor.

"SAVCILARIN İHBAR KABUL ETMESİ GEREKİR"

İlker Paşa şuraya da bakın diyor. Bunu savcıların ihbar kabul etmesi gerekirken ters bir durum oluştu. 2009 da Dursun Çiçek ifadeye çağrıldı. Genel Kurmay itiraz etti. 30 Haziran'da ifade sonrası içeri atıldı. Başbuğ da 26 yıl içerde yattı. Sayın Cumhurbaşkanı kumpas demişti. Başbuğ bunu 2 kez daha kapsamlı söylemişti.

"GÖRECEKSİNİZ, ŞİKAYETÇİ OLANLAR DAVAYI GERİ ÇEKECEK"

Şikayetçi olanlar davayı geri çekecek, göreceksiniz. Oranın kurcalanmasını istemiyorlar. 

"ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN"

24 haziran seçimlerinden sonra araştırma komisyonu kuralım gereğini yapalım dedik, bugün bunları konuşanlar hayır dedi. FETÖ'nün siyasetin içinde olmaması mümkün değil. FETÖ nün siyasi ayağını araştırma komisyonu kurulsun. Kim varsa içinde araştırılsın."

NE OLMUŞTU?

İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bir soru üzerine, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemeye dikkat çekmiş, "26 Haziran 2009'da bu kanun teklifini kim hazırladı? Ben bilmiyorum. 'Araştırsınlar' diyorum. Ben bir ipucu veriyorum. Bu kanun teklifinin FETÖ'nün emriyle, direktifiyle hazırlandığını düşünüyorum. Çünkü ikisinde de FETÖ komplolarıyla bağlantılı bir olayla karşı karşıyayız" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbuğ’a "Bu boru göstermeye benzemez, parlamentonun hukuku boru ile sindirilemez" yanıtı vermişti.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA