SİYASET
Giriş Tarihi : 30-12-2020 00:36   Güncelleme : 30-12-2020 00:41

Dikbayır, eşiyle yine pazara çıktı, esnaf bunu sordu: Seçim mi var?

Dikbayır, eşiyle yine pazara çıktı, esnaf bunu sordu: Seçim mi var?

İYİ Partili Ümit Dikbayır ve eşi, pazarda ‘milletin enflasyonu’nu ölçüyor. Milletvekillerini pazarda görmeye alışık olmayan vatandaş, Dikbayır’a “Seçim mi var” sorusunu yöneltiyor

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ile eşi Nigar Hanım, her ay 'milletin enflasyonu'nu ölçüyor. Ay sonunda aynı market ve pazardan, aynı ürünleri alarak haneye yansıyan enflasyonu belirleyen çift, TÜİK'in açıkladığı rakamları da test ediyor. Ümit Dikbayır, hem hayatını ve siyasete yönelmesini, hem de eşi ile yaptığı “Market-pazar dedektifliğini'' SÖZCÜ HaftaSonu'na anlattı:

ENFLASYONU ÖLÇÜYORUZ

İĞNE DEĞİL YUMURTA: Evdeyken eşimle özellikle marketlerdeki fiyatların yüksek oluşu ve her ay gelen zamları konuşurduk. Farklı bir şey yapalım diye düşündük. Bu fikrimizi ‘Milletin enflasyonu' şeklinde projelendirdik. Artık her ay eşimle birlikte pazar ve market alışverişine çıkıyoruz. 4 kişilik bir ailenin, bir haftalık temel ihtiyaçlarından oluşan listemiz var. Her ay aynı market ve pazara gidiyoruz, bir önceki ay aldıklarımızın aynısını alıp fiyat farkını belirleyerek, gerçek enflasyonu ölçüyoruz. TÜİK'in yaptığı gibi dikiş iğnesinin fiyatıyla değil, ekmeğin, yumurtanın, yoğurdun fiyatıyla milletin enflasyonunu ölçüyoruz.

BİR DOKUN, BİN AH İŞİT: Pazarda markette her şeyden önce insanların hayat pahalılığından ne kadar şikâyetçi olduğunu yaşayarak görüyoruz. Bir dokun, bin ah işit misali gerçekler göz önünde. Son alışverişimizde pazar esnafı olan bir kardeşim 5 lira ile 1 lirayı yan yana tuttu. “Bunların ikisi de artık aynı” dedi. Türk lirasının değer kaybı hemen hissediliyor. Vatandaşımız hem kendi dertlerini anlatıyor, hem yıllardır müşterisi olan insanların yaşadıklarını dile getiriyor. Milletimiz her şeyin farkında…

MİLLETTEN KOPUKLAR

İLK SORU: Markette, pazarda dolaşırken dikkatimi en çok çeken şeylerden biri; vatandaşın siyasetçiye yönelik tavrı… Milletvekili olduğumu duyunca şaşırıyorlar, ilk soruları da “Seçim mi var?” oluyor. Siyasiler vatandaştan o kadar çok kopmuş ki seçimden seçime halkın yanına uğruyorlar. Seçildikten sonra yüzlerini görmediği milletvekilleri var. Hangi partiden olursa olsun konuştuğumuz herkes bize teşekkür ediyor. İktidar, ekonominin durumunu pandemiye bağlıyor ama sokakta gördüğümüz; alım gücünün düşmesinin sebebi salgın değil, kötü ekonomi yönetimi.

Eşim, en büyük destekçim

Nigar Dikbayır etiketleri tek tek not ediyor. Şaşkınlığını gizleyemeyen Nigar Hanım, “Listemize bebeği olan ailelerin enflasyondan ne kadar etkilendiğini anlamak için bebek mamasını da koyduk. Fiyatı en hızlı artan ürünlerden biri bebek maması, bir ayda 10 lira arttı'' dedi.

Sözcü

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA