Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 15-11-2019 10:06   Güncelleme : 15-11-2019 10:14

Derik halkı şehit Kaymakamı unutmadı

Derik halkı şehit Kaymakamı unutmadı

PKK saldırısında şehit olan Sakaryalı Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, ölümünün üçüncü yılında şehit düştüğü ilde de anıldı. Öğrenciler Mardin Derik'te Safitürk'ün anısına yazdıkları şiirleri okurken, dinleyenler gözyaşlarına engel olamadı.

Safitürk, Mardin'in Derik ilçesindeki PKK'lıların makam odasına tuzakladığı bombanın infilak etmesi sonucu şehit olmuştu.

PKK saldırısında şehit olan Kaymakan unutulmadı. Arkada bıraktığı güzen anılarıyla hatırlandı.

Mardin'in Derik ilçesindeki terör saldırısında görevi başında şehit olan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, ölümünün üçüncü yılında görev yaptığı ilçede anıldı.

Adını taşıyan Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu Lisesi ve Derik Anadolu Lisesi konferans salonunda anma töreni düzenlendi. Sinevizyon gösterisinde şehit kaymakamın hayatı ve Derik zeytinini dünyaya tanıtma hayaline yer verildi. Lise öğrencileri Şehit Kaymakam Safitürk için yazdıkları şiirleri okudu, duygu dolu anlar yaşandı.

Kaymakam Safitürk, 10 Kasım 2016'da makamında uğradığı terör saldırısında ağır yaralanmış ve ertesi gün şehit olmuştu. 

Hendek olayları sırasında hedef alınmıştı. PKK'nın bölgedeki varlığı son erdirmek için çalışmalar yapmıştı. Halkın kalkınması için projeler planlıyordu. Mardin halkıyla iç içe bir yaşamı vardı. Şoförü, 'İlk kez bir kaymakamın evine girdim, orada yemek yedim, eşimle beraber ağırlandım.' demişti.

Birçok okul, park ve caddeye ismi verilen Safitürk anısına, yenilenen Kaymakamlık binasının bahçesine fotoğraf ve öz geçmişinin bulunduğu "Ağlayan Gül" anıtı yapıldı.

Kaynak: UlusalKanal

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA